Slovensko je druhou najlesnatejšou krajinou v strednej Európe. Vedeli ste o tom?

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 07 31 oa15.31.21.jpg

Slovensko je možno rozlohou malou krajinou, no nachádza sa tu veľa jedinečných a zaujímavých miest a pamiatok. Rovnako tak môžeme byť hrdí aj na naše lesy, ktorých tu máme naozaj veľa.

Vedeli ste o tom?

Slovensko je po Rakúsku druhou najlesnatejšou krajinou v strednej Európe? Lesy zaberajú takmer 40 % územia Slovenska, zatiaľ čo v Rakúsku je to o 6 % viac.

Slovenské lesy sú plné rôznorodej zvery, pretkané turistickými chodníkmi a radi ich navštevujú nielen domáci, ale aj turisti z iných krajín. Každý si v nich totiž nájde to svoje.

V posledných rokoch je však na viacerých miestach vidieť pokles stromov, čo spôsobuje napríklad aj lykožrút, prírodné katastrofy či ťažba dreva. Lykožrút smrekový je sekundárny škodca dreva, čo znamená, že prvorado napáda už stromy poškodené alebo odumierajúce.

Katastrofa vo Vysokých Tatrách

V roku 2004 sever krajiny zasiahla silná víchrica, ktorá zrazila Vysoké Tatry doslova na kolená. Porast zničený v tomto roku za jeden jedíný deň na rozlohe 12 600 hektárov predstavoval takmer 3,5 milióna kubických metrov dreva. Dodnes sa pracuje na obnove lesov v Tatrách.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom