Šokujúce video tesne pred smrťou. S posledných slov Štefana Kožku behá mráz po chrbte

Zdieľať
Štefan Kožka
Štefan Kožka Foto: TV Markíza

Včera obletela Slovensko správa o nečakanej smrti obľúbeného herca Štefana Kožku († 66). Ten mal nielen problémy so srdcom, ale jeho zdravotný stav sa zhoršil potom, ako mu diagnostikovali koronavírus. Tesne pred smrťou uverejnil video, v ktorom opisuje priebeh jeho choroby. Dnes, iba deň po jeho odchode do hereckého neba tak slová herca vyznievajú ešte mrazivejšie.

Herec známy napríklad zo seriálu Horná dolná, ktorý vysiela televízia Markíza, hovorí o tom, ako mu koronavírus znepríjemňuje život a dokonca si prial, aby ho Boh povolal k sebe, pretože bolesti už nedokázal znášať. „Ahojte. Som Štefan, mám 66 rokov a mám Covid-19. Nie, nerobím si srandu, vážení, je to naozaj vážne. Za posledné štyri dni som zažil toľko bolesti, že som mal chuť všetko skončiť,” priznal. V trpkej spovedi pokračoval ďalej. „Prosil som pána Boha a všetkých svätých, nech ma už konečne zoberú z tohto sveta. Vykašľali sa na mňa. Asi so mnou majú ešte iné zámery,“ hovorí vo videu evidentne zlomený Kožka. Video sa objavilo na portáli topky.sk.

Okrem toho, že popísal svoje utrpenie, apeluje na ľudí, aby sa chránili. Aj napriek prosbám o to, aby sa ukončilo jeho trápenie, na záver videa vyslovil želanie, o možnom návrate medzi ľudí. „Ľudia, prosím, berte to s úplnou vážnosťou. Ak sa mi nerozpadnú pľúca, tak sa vidíme,“ povedal herec. Okamžite potom, ako sa objavili správy o jeho úmrtí, začali hercovi do neba posielať srdcervúce odkazy aj jeho hereckí kolegovia. Medzi prvými bola napríklad herečka Petra Polnišová, s ktorou sa stretával na pľaci počas nakrúcania Hornej dolnej. „Milý moj Števko, budeš nám veľmi chýbať. Prosím, odpočívaj tam hore v pokoji,“ napísala na Facebook herečka.

Štefan Kožka počas dlhoročnej kariéry stvárnil  stovky postáv v televíznych filmoch, seriáloch a divadelných hrách.
Slovenský filmový a divadelný herec Štefan Kožka sa narodil sa 11. augusta 1954 v Trenčíne ako najmladší z troch detí. Herecká profesia ho lákala už od základnej školy, kde chodil do dramatického súboru. Neskôr sa s rodičmi presťahoval do Bratislavy. Po skončení štúdia herectva na bratislavskej Vysokej škole múzických umení (VŠMU) sa v roku 1977 stal členom Divadla pre deti a mládež v Trnave. Počas jedenástich sezón vytvoril množstvo pozoruhodných postáv. Odtiaľ Štefan Kožka prešiel do Poetického súboru v Bratislave, ktorý sa neskôr zlúčil s divadlom Nová Scéna. Na divadelných doskách účinkoval v desiatkach inscenácii.

Ako režisér pracoval umelec na muzikáloch Hair (2003), Muzikálový sen (2011), Cigáni idú do neba (2012), Sláva (2013), Vyhadzovači (2013), alebo HairSpray (2014). Okrem pôsobenia v divadle Nová scéna účinkoval v mnohých televíznych a filmových projektoch. V seriáli Nepokojná láska si zahral už v roku 1975, účinkoval v Tisícročnej včele (1983), v šesť dielnom televíznom filme Alžbetin dvor (1986) či v muzikáli Fontána pre Zuzanu 2 (1993). K jeho ďalším filmom patria napríklad dráma Zurvalec (1993), Herodes a Herodias (1996), rozprávka Zlatý hlas (2004) alebo študentský film Otec (2009). V ostatných rokoch sa obsadzovaný herec objavil v populárnych seriáloch Záchranári (2003), Priateľky (2008), Odsúdené (2009), Ako som prežil (2009) a Pod povrchom (2012). Najaktuálnejším televíznym projektom Štefana Kožku je obľúbený seriál z vinárskeho prostredia Búrlivé víno (2012), v ktorom si zahral menšiu úlohu vinára zo spolku Vínečko. Hrá v seriáli Horná dolná, ktorý vysiela televízia Markíza.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom