Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Šokujúce výpovede známych Sloveniek: Sexuálne obťažovanie zažili na vlastnej koži. Hororové zážitky s úchylákmi…

Táňa Pauhofová, Kristína Tormová, Wanda Hrycová
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Táňa Pauhofová, Kristína Tormová, Wanda Hrycová Foto: SITA
reklama:
reklama:

Téma sexuálneho obťažovania momentálne rezonuje na Slovensku viac, ako kedysi. Dôvodom je kauza Maroša Kramára a incidentu, ktorý sa odohral s vizážistkou v obľúbenej relácii Inkognito. Následne sa spustila vlna kritiky na samotného herca, avšak denník SME následne prišiel so spoveďami známych Sloveniek, ktoré sa so sexuálnym obťažovaním stretli aj osobne. Medzi nimi je napríklad herečky Táňa Pauhofová, či Kristína Tormová. Čo všetko povedali o svojich skúsenostiach?

Príkladov, kedy prišli ženy a nielen tie známe do kontaktu so sexuálnym obťažovaním sú na Slovensku tisícky. Keďže sa o téme začalo viac hovoriť v posledných týždňoch, šokujúce sú najmä skúsenosti prominentnejších dám zo slovenského šoubiznisu. Príkladom je napríklad Kristína Tormová, ktorá o svojich skúsenostiach hovorila veľmi otvorene. „Ja som to zažila len raz, ale za to „plnohodnotne“, keď ma opitý kolega chytal priamo medzi nohami na párty po premiére a keď som mu vynadala, vykrikoval asi hodinu, aká som pobehlica. Používal, samozrejme, synonymum tohto slova. Vtedy som to neriešila. Len som ho poslala kade ľahšie, pretože ja s tým problém nemám. Dnes by som to však riešila, kvôli iným ženám, ktoré nie sú odvážne. Určite. Slovné obťažovanie som zažila mnohokrát a moja prostorekosť, jemná arogancia a humor ma z týchto situácií vždy ľahko zachránili. Ale bola som svedkyňou mnohých scén, keď kolegyne aj pristúpili na nechutný, väčšinou len slovný flirt, aby nestratili prácu,“ povedala herečka.

Oveľa drsnejšie situácie si prežila producentka a dcéra herca Andyho Hryca Wanda, ktorá sa s neprístojným správaním stretla dokonca ešte ako maloletá. A jej slová aj dnes vyznievajú hrozivo, keď o nich hovorí. „Moje skúsenosti so sexuálnym obťažovaním sa začali veľmi skoro. Prvýkrát som videla stoporený penis v dvanástich rokoch, keď ho na mňa vytiahol úchylák medzi autami na Banskobystrickej ulici v Bratislave. Dodnes si pamätám tú hrôzu, ktorá ma premkla, a ten zúrivý útek z miesta činu. Plakala som potom asi tri dni a ten obraz mám pred očami aj po tridsiatich rokoch. Ďalšieho úchylného chlapa som stretla asi o rok neskôr, keď som išla s rodičmi na dovolenku s nejakou slovenskou cestovkou. Bola už noc, viezli sme sa v autobuse z letiska do hotela, ja som ležala na dvojsedadle a zaspávala. Napriek tomu, že moji rodičia sedeli pár radov za mnou, muž sediaci predo mnou sa neštítil prestrčiť ruku medzi sedadlá a ohmatávať mi prsia. Bola som v takom šoku a tak strašne som sa hanbila, že som nevedela ani reagovať a tomu kreténovi to prešlo. Najdrsnejší zážitok som mala asi v štrnástich, keď ma začal medzi nohami obchytkávať spolusediaci pasažier v lietadle. Opäť bola noc, ja som bola prikrytá dekou a spala som. Zobudila som sa na to, že ma niekto obchytkáva v rozkroku a masturbuje pri tom. Vtedy náhodou prišiel môj otec a spýtal sa ma, či je všetko OK a ako sa mám. Vedela som, že ak poviem, čo sa deje, môj otec toho človeka zabije. Tak som mlčala a neprezradila ho. Teraz je to prvýkrát, čo o tom hovorím nahlas,“ otvorila trinástu komnatu Hrycová.

Aj jedna z najobľúbenejších herečiek u nás Táňa Pauhofová sa stretla so správaním, ktoré rozhodne nebolo s kostolným poriadkom. „Nie som prudérna, frustrovaná ani ohrdnutá. Páči sa mi, keď to medzi mužom a ženou iskrí. Musím podotknúť, že som mala šťastie pracovať poväčšine so zrelými mužmi, ktorí dokážu prijímať ženy s názorom bez toho, aby mali potrebu ich „upratať“. Takže nádej je. Napriek tomu som sa ocitla v situáciách, kde obsah slov úcta a rešpekt chýbali. Paradoxne sa to dialo veľakrát na úplnej inej platforme, akou je moja práca. Akoby som z pozície svojho povolania automaticky dávala povolenie. Nie, nedávam. Z pozície vplyvu alebo moci som sa napočúvala veľa o tom, ako si už neškrtnem. Bola som ochotná si už radšej neškrtnúť a bola som na to hrdá. Ale bola som ticho. Ako začínajúca mladá herečka (ktoré sú najzraniteľnejšie) som sa musela vyrovnať s kvantom totálne hlúpych rečí a návrhov. Za pýtajúceho som sa cítila trápne, pri nereflektovaní ponuky som bola vystavená pomerne ponižujúcim komentárom týkajúcim sa môjho vzhľadu alebo úrovne mojich hereckých schopností,“ povedala sympatická ryšavka. Zdá sa teda, že obťažovanie zo strany mužských kolegov neobchádza ani známe ženy slovenského šoubiznisu a je len dobré, že sa táto téma konečne otvára aj u nás.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

reklama:
reklama:
reklama: