Staroveké motívy 1. časť: Uctievanie ženstva, záhadné kruhy a kamenné svätyne

Zdieľať
Sunset over Stonehenge

Staroveký svet ostáva stále zahalený rúškom tajomstva, ale existujú záznamy a predmety žiariace a ukazujúce nám životné cesty našich predkov. Sú niektoré motívy, ktoré boli populárne u viacerých národov a predsa nikto nevie s istotou povedať na čo slúžili a čo vlastne znamenali.

VENUŠA

Postava Venuše je extrémne populárny typ sošky z obdobia Paleolitu, ktorý skončil asi 10000 pred naším letopočtom. Najstaršia soška Venuše z Hohle Fels má pravdepodobne až 35000 rokov. Sošky Venuše sú ženy so širokými proporciami, ktoré boli v tej dobe považované za sexuálne príťažlivé- veľké prsia, boky a zadok. Postavičky Venuše boli nájdené po celej Eurázii od Nemecka po Sibír. Keďže sošky boli zväčša vytvorené počas poslednej Doby ľadovej, je nepravdepodobné, že obézne sošky zobrazujú vtedajšiu ženu. Miesto toho majú skôr reprezentovať zidealizovanú verziu ženy. Sošky Venuše sa pokladajú za prvú verziu porna. Sošky majú rozdielne niektoré detaily, ale aj tak je na každej hneď vidno, že je to soška Venuše, hoci je každá z iného obdobia s rozdielom aj tisícky rokov.

http://www.thinkstockphotos.com
http://www.thinkstockphotos.com

KRUHY

Cup-and-ring (šálka a prsteň) znaky sú jedným z najrozšírenejších motívov v starovekej histórii. Majú veľmi jednoduchý dizajn – kruhové útvary vyrezané do kameňa obkolesené prstencami. Tento vzor sa našiel všade, rozdielna je len popularita u rôznych národov, od Írska po Namíbiu, Tahiti a Peru. Vzor je veľmi bežný v Južnej Amerike ale zriedkavý v starovekej Centrálnej Amerike. V historickým dobách boli európske znaky známe tým, že slúžili ako obetné miesta- ľudia nechávali jedlo ako obetu vílam alebo miestnym duchom. Tento spôsob využitia znakov ale prišiel až neskôr, keďže pred tým sa znaky nachádzali skôr na skalách a na vertikálnych miestach. Hoci archeológovia zvyknú tvrdiť, že znaky z rôznych miest sveta nie sú nijako prepojené, ich význam nebol nikdy vysvetlený. Kým európski archeológovia zvyknú tvrdiť, že znaky sú spojené so smrťou, americkí archeológovia ich spájajú s plodnosťou a životom.

http://www.thinkstockphotos.com
http://www.thinkstockphotos.com

KAMENNÉ KRUHY

Tento staroveký motív asi pozná každý vďaka slávnemu Stonehenge. Podobné monumenty možno nájsť aj na iných miestach v Británii a celkovo po celom svete, keďže tento motív bol v staroveku populárny. Taulas na Menorke má tiež stojace kamene usporiadané do kruhov, na vrchu ktorých balansujú ploché kamene ako je to v Stonehenge. Predpokladá sa, že boli postavené medzi rokmi 1000-500 pred naším letopočtom. Narozdiel od iných motívov zo staroveku, kamenné kruhy sa vyvinuli pravdepodobne nezávisle od seba na rôznych miestach, hoci funkciu asi mali rovnakú. Kamenné kruhy v Senegale a Gambii boli postavené až okolo roku 700 nášho letopočtu a predpokladá sa, že slúžili na pozorovanie hviezd (čo sa hovorí aj o Stonehenge).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom