Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Študenti vymysleli kondóm, ktorý zmenou farby odhalí pohlavné choroby

kondom sex
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
pixabay.com

Trojica britských študentov získala cenu TeenTech za koncept kondómu, ktorý pri kontakte so sexuálne prenosnými ochoreniami mení farbu.

Bezpečný sex je nevyhnutnosť. Okrem neželaného tehotenstva sú veľkým strašiakom hlavne pohlavné choroby.

Traja britskí študenti dostali ocenenie TeenTech v kategórii zdravotnej starostlivosti za revolučný kondóm. Autormi sú 14-ročný Daanyaal Ali, 13-ročný Muaz Nawaz a 14-ročný Chirag Shah z londýnskej Akadémie Isaaca Newtona. Podľa ich návrhu by mal kondóm reagovať na baktérie alebo vírusy spôsobujúce ochorenia a v prípade prítomnosti nejakej pohlavnej choroby zmeniť farbu, napríklad na zelenú v prípade chlamýdií, žltú pri herpese, fialovú pri genitálnych bradaviciach či modrú v prípade syfilisu.

“Chceli sme vytvoriť niečo, čo by upozornilo na prítomnosť sexuálne prenosných ochorení bezpečnejšie ako kedykoľvek predtým, aby mohli ľudia zareagovať okamžite v súkromí svojich domovov bez často nepríjemných procedúr u lekára. Chceli sme im zabezpečiť pokoj a zároveň im dať možnosť správať sa ešte zodpovednejšie ako dosiaľ,“ vyjadril sa Daanyaal Ali na adresu svojho vynálezu, ktorý nazvali S.T.EYE. Údajne ich už oslovil výrobca kondómov s cieľom vynález vylepšiť a dostať ho na trh.

pixabay.com
pixabay.com

Podľa Marka Lawtona z Royal Liverpool Hospital technológia zmeny farby v prítomnosti antigénov funguje a v súčasnosti sa využíva napríklad v domácich testoch na HIV. Zvyčajne si však tento proces vyžaduje použitie ďalších chemikálií. „V prípade kondómov by ste, samozrejme, museli zabezpečiť, aby tieto látky neboli škodlivé, toxické či nespôsobovali podráždenie,“ upozornil v rozhovore pre BBC. Tvorcov konceptu pochválil, že si nebezpečenstvo sexuálne prenosných ochorení uvedomujú a majú snahu problém redukovať, zároveň sa však zamyslel, či by niečo také ľudí v strachu z odhalenia choroby naopak neviedlo k vyhýbaniu sa kondómom.

Situáciu, keď by kondóm naozaj zmenil farbu, si nechceme ani predstavovať. Čo potom? *unknw*

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor KatkaDátum 25. júna 2015Zdroj SITA, © SITA 2015
K téme ,