Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Táto žena obmedzila svoje výdavky len na nevyhnutné veci a toľkoto sa jej podarilo ušetriť

Horizon33_2017 1 20_9 33 21.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
twitter.com

Michelle McGagh pracovala desať rokov ako novinárka v oblasti financií, no pri plánovaní vlastného rozpočtu mala problém. Považovala to za nefér, že ostatným radí, ako ušetriť a jej samej sa to nedarí. Potom sa rozhodla, že podstúpi takýto zaujímavý experiment. Počas celého roka míňala peniaze len na nevyhnutné veci. 

Na to, aby ušetrila, nemusela urobiť tak veľa. Nosila len tie veci, ktoré mala v skrini a nekupovala si nič nové, všade, kam sa dalo, chodila na bicykli a jedla len jedlo, ktoré si navarila doma. Takýmto spôsobom života sa jej za rok podarilo ušetriť neuveriteľných 23-tisíc dolárov. Celkom pekná suma, čo poviete? O svoju skúsenosť sa Michelle podelila s denníkom The Guardian.

https://twitter.com/mmcgagh/status/803166086711676928/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw
twitter.com

Michelle si uvedomila, že veľa peňazí míňa na veci, ktoré vlastne vôbec nepotrebuje – výjazdy do baru, pekné veci, káva so sebou z kaviarne, a tak ďalej. No a všetky tieto výdavky spolu s hypotékou a veľkými výdavkami, ktoré boli nevyhnutné, tvorili veľkú sumu. Či sa jej to páčilo, alebo nie, tak ako väčšina z nás, aj ona sa stala súčasťou konzumného života a verila tomu, že len míňaním peňazí bude šťastná. Bola však už unavená z neustáleho míňania a sledovania toho, ako jej peniaze prekĺzajú pomedzi prsty. Vzdala sa teda svojho starého spôsobu života a zmenila svoje zvyky odmietaním všetkého, čo pre ňu nebolo nevyhnutné.

https://twitter.com/mmcgagh/status/803166086711676928/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw
twitter.com

Výdavky, ktoré jej zostali:

 • hypotéka, zdravotné poistenie, peniaze na pomoc rodičom, peniaze na charitu, internet a mobil (toto všetko ju stálo menej ako 2000 dolárov mesačne)
 • nevyhnutné hygienické potreby (zubná pasta, šampón, deodorant), čistiace prostriedky, potraviny – na tieto výdavky si s manželom vyčlenili 35 dolárov týždenne

Výdavky, ktorých sa vzdala:

 • zábava – kino, bar a reštaurácia, jedlo z fast foodu, kaviarne, dovolenky, maškrty a sladkosti
 • vstupy do posilňovne
 • nové oblečenie, parfémy, kaderník, drogéria a líčidlá
 • výdavky na cestovanie – taxík, autobus, metro
https://twitter.com/mmcgagh/status/803166086711676928/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw
twitter.com

Začala:

 • všade cestovať bicyklom – do práce, na stretnutia a dokonca aj mimo mesta
 • mala pikniky v parku, cestovala so stanom, hľadala podujatia s voľným vstupom
 • jesť doma pripravené jedlo, vyhýbať sa čokoláde
 • cvičiť doma

Vďaka týmto zmenám sa naučila dobre variť, plánovala si svoje jedlo a dokonca sa dala na pečenie. Dodáva však, že to nebolo vôbec jednoduché, hlavne prvé mesiace boli náročné. Často mala nutkanie sa na to vykašľať a ísť na nákupy, opiť sa v bare alebo si kúpiť lístok na autobus namiesto toho, aby sa počas sychravého dňa musela niekam trepať bicyklom.

https://twitter.com/mmcgagh/status/803166086711676928/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw
twitter.com

Postupne si však uvedomila, že na to, aby sa mohla zabaviť, nemusí vždy otvárať peňaženku. Navštívila s manželom festivaly a podujatia s voľnými vstupmi, prechádzala sa po parkoch, zúčastňovala sa športových podujatí na ulici a počas dovolenky s manželom precestovali Suffolk a Norfolk na bicykloch a spali len v stane.

https://twitter.com/mmcgagh/status/803166086711676928/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw
twitter.com

Počas roka šetrenia jej naviac chýbali tieto veci:

 • orignálne kari – hoci sa ho naučila variť, stále nebolo také, ako originál
 • živé kvety – uvedomila si, ako veľmi jej doma chýbajú čerstvé rezané kvety
 • zvlhčovač pleti
 • parfém
 • autobus – počas upršaných dní by jej padla cesta busom vhod

Za rok sa jej podarilo ušetriť 23 000 dolárov a čiastočne splatila svoju hypotéku. No a to jej urobilo obrovskú radosť, že nebude mať na krku banku 25 rokov, ale oveľa kratší čas. Priznáva však, že by do toho tak radikálne už znova nešla. No naučila sa, že si dokáže veľa odoprieť a že už nepotrebuje moderné oblečenie, na ktoré si predtým tak potrpela.

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor PejaDátum 20. januára 2017Zdroj brightside.me © Najky.sk, iDen Media s.r.o
K téme