Wat Rong Khun, známejší ako Thajský biely chrám, je postavený s veľmi jednoduchou myšlienkou. Jeho tvorca, Chalermchai Kositpipat, chcel vytvoriť najkrajší chrám na svete.
Najmenšia dedinka na Slovensku má len 11 obyvateľov
Keď sa v prvý moment ocitnete pred chrámom, uvidíte hromadu zúfalých rúk. To je peklo, podľa budhizmu – nekonečné množstvo túžob a ľudských prianí. Keď prejdete cez most, pozdravíte sochy nebeských ochrancov. V tomto bode sa nevrátite, cesta ide len vpred. V skutočnosti by strážnik zamestnaný v chráme na vás naozaj zakričal, keby ste sa pokúsili ísť späť. Symbolika prechodu mosta z „pekla“ do „neba“ znamená budhistickú cestu k osvieteniu.
Vnútro chrámu je plné moderných kultúrnych odkazov prepojených s tradičnými budhistickými obrazmi. Je to doslova umelecké dielo.
Samozrejme tento chrám a jeho tvorcu sprevádza príbeh. Chalermchai Kositpipat sa narodil v Chiang Rai, kde absolvoval tradičnú thajskú umeleckú školu. Kým jeho rané diela zahŕňajú chrámy a nástenné maľby v thajskom budhistickom štýle, v Thajsku je jeho umenie pre niektorých považované za kontroverzné, pretože je zmesou moderných kultúrnych symbolov a tradičného thajského umenia. Počas svojho života žil na Srí Lanke a v Londýne. Okrem toho predával svoje umenie a uskutočňoval výstavy v Európe i Ázii.
Aj na Slovensku máme Jeruzalem. Vedeli ste o tom?
Keď Chalermchai získal dostatok prostriedkov na prácu na svojom vlastnom projekte, vrátil sa do svojho rodného mesta a rozhodol sa rekonštruovať chrám Wat Rong Khun. Do tohto dňa vynaložil na projekt viac ako jeden milión svojich vlastných dolárov.
V roku 2014 bohužiaľ zemetrasenie v Chiang Mai poškodilo chrám. Chalermchai sa na určitý čas zamýšľal vzdať projektu. Našťastie tím inžinierov ho informoval, že v chráme nie sú urobené žiadne veľké škody. Nielen, že sa rozhodol pokračovať v projekte, ale urobil z neho prácu svojho života.