Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Matúš Vallo chcel byť transparentný: Jeho kamarát zarobí na magistráte desaťtisíce eur

Matúš Vallo
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Branislav Bibel
reklama:
reklama:

Všetko chcel mať transparentné, odsudzoval rodinkárstvo, či dohodené kšefty. Teraz však bude mať primátor Bratislavy Matúš Vallo čo vysvetlovať. ako totiž informuje web bratislavskenoviny.sk, na Magistráte nebude úplne všetko s kostolným poriadkom. Kšeft za desaťtisíce eur totiž dostal Vallov dlhoročný známy a človek, ktorý bol v začiatkoch strany Progresívne Slovensko, ktoré vo veľko podporovalo aj Valla v predvolebnej kampani. Ako to vysvetlil primátor?

Zmluvu pritom Vallo s s právnou kanceláriou TaylorWessing e/n/w/c advokáti s.r.o. na sumu 90 tisíc eur uzavrel iba 3 mesiaco po nástupe do svojej funkcie. Konateľom spoločnosti je Radovan Pala, ktorý je nielenže dlhoročným kamarátom primátora, ale stál aj pri zrode Progresívneho Slovenska, teda strany, ktorá masívne v predvolebnej kampani podporovala práve Matúša Valla. Ešte pred voľbami pritom vtedajší šéf progresívcov hovoril, že za jeho podporu nebudú určite požadovať žiadne miesta v orgánoch mesta, či mestských podnikoch. Práve advokátska kancelária Palu však získala zákazku, vďaka ktorej si prilepší o 90 tisíc eur. Zmluva sa týka právnych služieb pre Bratislavskú vodárenskú spoločnosť a Dopravný podnik Bratislava.

A práve takýmto podozreniam z dohadzovania kšeftov sa chcel samotný primátor vyhnúť. Vo funkcii nie je ani rok a prvé „kšefty“ už v tieni podozrenia sú. Ako na celú situáciu reagoval Vallo a jeho tím? „Je pravda, že primátor a pán Pala, sa poznajú, to primátor nikdy netajil. A rovnako sme netajili ani to, že takáto zmluva bola podpísaná. Pre výber advokátov z Taylor Wessing ale nebolo rozhodujúce to, že sa poznajú, rozhodujúci bol fakt, že ide o jednu z najväčších a najrenomovanejších medzinárodných advokátskych kancelárií na Slovensku, ktorá disponuje dostatočným počtom advokátov s potrebnou špecializáciou. Zároveň ale platí, že na poskytovanie služieb právneho poradenstva hlavné mesto Bratislava koncom júla 2019 mesto oslovilo ďalších 17 advokátskych kancelárií so žiadosťou o ich cenové ponuky spolu so zoznamom skúseností, a to v snahe zabezpečiť aj naďalej kvalitné právne poradenstvo. Mestu bolo doručených 10 ponúk, ktoré práve vyhodnocuje. Tento postup je vysoko nad rámec povinností, ktoré mestu ukladá zákon o verejnom obstarávaní,“ znie stanovisko, ktoré NAJKÁM poslali z oddelenia komunikácie Magistrátu hlavného mesta.

Vallo a jeho tím opísali aj to, ako advokátska kancelária jeho známeho zákazku získala. „Hlavné mesto po nástupe nového vedenia zistilo, že nemá možnosť efektívne vykonávať akcionárske práva vo svojich obchodných spoločnostiach. Súčasne bolo nútené urgentne riešiť neudržateľnú situáciu, ktorá súvisela s nehospodárnym nakladaním s majetkom mestských podnikov práve v dôsledku chýbajúcej kontroly zo strany mesta a vplyvov rôznych záujmových skupín. Za týmto účelom bola nevyhnutná okamžitá zásadná zmena nastavenia vzťahov hlavného mesta a jeho mestských podnikov, ako aj vnútorného nastavenia riadenia mestských podnikov. Taylor Wessing sa dlhodobo profilujú ako odborníci na obchodné právo, a to aj v rámci tvorby legislatívy v oblastiach, ktoré bolo potrebné právne pokryť, osobitne aj v oblastiach práva obchodných spoločností a efektívneho hospodárenia s verejnými prostriedkami (napr. Radovan Pala je spoluautor viacerých noviel Obchodného zákonníka a jedného z dvoch najväčších komentárov v tejto oblasti; Andrej Leontiev je ako spoluautor zákona o RPVS považovaný za autoritu v oblasti transparentného a účelného vynakladania verejných zdrojov). Tieto skutočnosti viedli k potrebe okamžite začať právne hájiť záujmy mesta a jej obyvateľov a na tieto účely bola uzatvorená rámcová zmluva na poskytovanie právnych služieb s vopred stanoveným maximálnym limitom. V mesiaci marec 2019 uzatvorilo hlavné mesto Bratislava Rámcovú zmluvu o poskytovaní právnych služieb aj s medzinárodnou advokátskou kanceláriou White&Case. Obe Rámcové zmluvy predpokladajú maximálnu výšku plnenia 90 000 €. Advokátska kancelária White&Case zabezpečuje poradenstvo predovšetkým v súvislosti s výkonom akcionárskych práv mesta v spoločnostiach OLO, a.s. a METRO Bratislava. Na presadenie zmien v riadení mestských podnikov bolo potrebné, aby návrhy mali požadovanú odbornú autoritu, čo sa práve angažovaním odborníkov z Taylor Wessing aj White&Case podarilo dosiahnuť,“ napísali nám ešte z Magistrátu.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Štefan ŠperkaDátum 3. septembra 2019Zdroj www.bratislavskenoviny.sk
reklama:
reklama:
reklama: