Triky na chudnutie, ktoré zaručene nefungujú. Skúste radšej niečo iné

Zdieľať
Chudnutie pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Pokaľ máte vážne problém schudnúť a následne si dlhodobo udržať váhu, mali by ste vedieť, že nie všetky „zaručené triky“ naozaj fungujú. Týmto sa určite vyhnite.

Vynechanie sacharidov

Jedlo chudnutie pixabay 3.jpg
ilustračné: pixabay.com

Naozaj nevieme, kto toto vymyslel. Bez sacharidov predsa nebudete mať energiu. Dôležité je, koľko ich prijmete. Vyberte si tie, ktoré majú viac vlákniny.

Vynechanie tukov

Jedlo chudnutie pixabay 5.jpg
ilustračné: pixabay.com

Áno, aj tuk potrebujete, ak chcete, aby vaše telo normálne fungovalo. Opäť je to o tom, aké tuky uprednostníte. Orechy, ryby, extra panenský olivový olej vám v malých množstvách určite neuškodia.

Cvičenie

Cvicenie pixabay 3.jpg
ilustračné: pixabay.com

Cvičenie pomáha budovať svaly a poskytuje mnoho zdravotných výhod, samo osebe však nie je kľúčom k strate hmotnosti. Štúdie dokázali fyzická aktivita neznamená stratu váhy, pokiaľ ho nekombinujete so zdravou stravou, požadované účinky sa nedostavia. Ak totiž budete kompenzovať energiu vydanú pri cvičení pojedaním hamburgerov, nikdy neschudnete.

Stále rovnaké jedlo

Jedlo chudnutie pixabay 4.jpg
ilustračné: pixabay.com

Mali by ste nájsť rovnováhu medzi štruktúrou a flexibilitou. Čo to znamená? Že pokiaľ jete vajcia na raňajky, nejedzte ich stále natvrdo. Existuje veľa možností, ako jednu potravinu pripraviť. Nejedzte stále to isté ovocie a zeleninu, rozširujte si obzory. Pri varení nezabúdajte na bylinky, ktoré dodajú jedlu vždy niečo navyše.

Hladovanie

Jedlo chudnutie pixabay 2.jpg
ilustračné: pixabay.com

Možno ste nevedeli, že aj počas diéty môžete pribrať, pokiaľ hladujete. Telo si bude šetriť všetko, čo raz za čas zjete, lebo vie, že najbližšie jedlo bude až ktovie kedy. Pocit plnosti je podľa štúdií pri chudnutí prospešnejší. Nejesť znamená byť deprimovaný a to potom vedie k vyjedaniu chladničky. To, že bude jesť len raz denne, nič nevyrieši.

Vyjedanie proteínových či energetických tyčiniek

Jedlo chudnutie pixabay 7.jpg
ilustračné: pixabay.com

Podľa štúdií môžu byť proteínové tyčinky horšie ako Snickers. Mali by ste si vždy prečítať zloženie, pretože nie vždy sú zdravé, navyše často tieto tyčinky obsahujú priveľa kalórií. Skúste radšej na občerstvenie niečo zdravšie – ovocie, zopár orieškov či popcorn.

Vždy len šalát

Jedlo chudnutie pixabay 1.jpg
ilustračné: pixabay.com

To, že jedlo je zložené predovšetkým zo zeleniny, neznamená, že musí byť aj zdravé. Šalát, v ktorom je veľa syra, krutónov a krémového dresingu môže mať toľko kalórií ako burger. Podľa štúdií si ľudia, pokiaľ si myslia, že jedia niečo zdravé, dávajú menší pozor na veľkosť porcií.

Sústredenie sa na obmedzenie kalórií

Restauracia vecera jedlo pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Samotné obmedzenie kalórií nemusí viesť k chudnutiu. Dôležité totiž je, či prijímate správnu zmes živín. Pokiaľ sa zameriate len na túto jednu vec, mohlo by to viesť k tomu, že sa budete napchávať jedlom s nízkym obsahom živín, čím bude trpieť vaše telo. Ak je príjem kalórií príliš nízky, môžete stratiť svalové tkanivo, čím sa spomalí metabolizmus, čo je dôvodom jo-jo efektu.

Voda pred jedlom

Jedlo chudnutie pixabay 6.jpg
ilustračné: pixabay.com

Jedným z nefungujúcich trikov na chudnutie je pitie vody pred jedlom, aby ste presvedčili žalúdok, že je plnší, ako v skutočnosti. Voda je, samozrejme, dôležitá pri jedle, avšak samotné jedlo nemôže nahradiť. Pri pocite hladu sa skúste najprv napiť, možno je hlad len prezlečený smäd.

Vynechávanie jedla

Jedlo chudnutie pixabay 8.jpg
ilustračné: pixabay.com

Chcete vynechať obed? Ani to neskúšajte. Hoci tak chvíľkovo znížite príjem kalórií, podľa výskumu ich potom počas dňa prijmete viac, akoby ste jedli normálne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom