Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Tschinkelova vila – detská psychiatria s temnou minulosťou

Horizon33_2017 5 8_11 16 26.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Pri pohľade na túto budovu, prezývanú taktiež Lesný zámok, už len ťažko nájdete krásu a slávu, ktorou kedysi oplývala. Táto vila z druhej polovice 19. storočia sa nachádza uprostred mesta Dubí v severných Čechách. Napriek tomu, že vila už vyše 30 rokov chátra, bola aktívne využívaná. Vedeli ste, že sa tam nachádzala detská psychiatrická liečebňa?

História tejto strašidelnej vily sa datuje až do roku 1865. Podľa informácií z archívov bol jej majiteľom podnikateľ Anton Tschinkel, ktorý je známy najmä tým, že vyrábal porcelán. Okrem jeho porcelánovej výroby sa podieľal na prestavbe starého hostinca na kúpele, vďaka čomu bolo mesto Dubí zaradené medzi kúpeľné mestá. Po tom, čo v osemdesiatych rokoch uzrela svetlo sveta finančná kríza, zbankrotoval a prišiel o všetok majetok.

Byvala detska psychiatricka lecebna ? #MrazPoZadech

A post shared by Dominika (@dominikava) on

Podľa archívov nemala Tschinkelova vila do roku 1923 žiadne využitie. Za čias okupácie počas druhej svetovej vojny slúžila ako škola. Po vojne v nej sídlilo sanatórium pre deti trpiace tuberkulózou. Kvôli tejto vtedy frekventovanej chorobe boli deti vo veľmi prísnej karanténe. Za žiadnych okolností nemohli opúšťať budovu, čo muselo mať na deti hrozný dopad. Podľa nariadení ministerstva zdravotníctva bola v roku 1957 Tschinkelova vila prestavaná na detskú psychiatrickú liečebňu.

A post shared by Eva Jaklová (@eva.jaklova.96) on

Na začiatku šesťdesiatych rokov sa počas psychoterapie začali vo veľkom využívať halucinogény ako LSD. Zástancom tejto liečby bol aj MUDr. Stanislav Grof. Kvôli veľkým dávkam LSD sa pacienti vracali do čias detstva a spomínali si na udalosti, ktoré mali v mozgu zablokované kvôli traume. Podľa iných zdrojov sa v liečebni využívali okrem LSD aj elektrické šoky. Toto tvrdenie nemôžeme poprieť, keďže v týchto časoch bola elektroterapia veľmi populárna.

Tschinkelova vila – detska lecebna #dumhruzy #lsd #elektrosoky

A post shared by Denizka Dizka Rolná (@dizkaa) on

V roku 1983 bola budova označená ako nedostačujúca a finančne náročná na údržbu. Pacienti boli prevezení a odvtedy budova chátra. K jej dnešnému vzhľadu dokonca prispel aj výbuch bojleru.

Kvôli svojej temnej histórii oplýva opustená psychiatrická liečebňa v Dubí čudesnou a mysterióznou atmosférou. Čo sa tam dialo s malými pacientmi? Nikto nevie. Čo si o tomto mieste myslíte vy?

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Daniel MičkoDátum 8. mája 2017Zdroj © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: