Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Taliansky ostrov San Servolo: Z psychiatrickej liečebne, v ktorej sa diali podivné veci, je dnes múzeum

177864982 e1392527170413.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: i1.wp.com
reklama:
reklama:

Ostrov San Servolo sa nachádza pri pobreží Talianska. V súčasnosti slúži ako múzeum s vlastnou znepokojujúcou minulosťou.

Múzeum bolo predtým nemocnicou, ktorá bola založená v 18. storočí a najskôr bola útočiskom pre zranených vojnových veteránov. V prvej polovici 19. storočia sa stala „morocomio“ alebo ústavom pre bláznov.

Zaujímavé je, že ústav mal aj svoje náboženské oddelenie, ktoré viedol podľa starých náboženských rádov San Giovanni di Dio, ktorý bol známy pre svoje lekárske expertízy. Jednou z kľúčových metód liečby pacientov bola absolútna izolácia a represia, na čo bol ostrov ako stvorený.

Paradoxne, učili tu pacientov „morálnej liečbe“, ktorá zahŕňala veľmi brutálne (pre dnešnú dobu nemorálne) postupy. Ústav bol zatvorený v roku 1978 na príkaz vlády, keďže došlo k reforme v psychiatrickej liečbe.

Na ďalší rok bol na ostrove založený Inštitút na štúdium sociálnej a kultúrnej marginalizácie, aby sa zachovali dokumenty spojené s históriou psychiatrickej liečby. Múzeum je plné ukážok, ako sa kedysi správali lekári k psychiatrickým pacientom. Je tu mnoho zariadení na udržanie a pripútanie pacienta ako reťaze, putá, kovové vesty. Tiež sa používali elektrošokové terapie, ale aj metóda dialógu pacienta s lekármi.

Asi najviac znepokojujúce je to, že tu na jednom mieste koexistovali brutalita, násilie a represia s modernými terapeutickými technikami ako poradenstvo a masáže.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor DanielaDátum 19. augusta 2016Zdroj listverse.com © NAJKY.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: