Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vedeli ste, prečo je väčšina lietadiel bielej farby?

Passenger jet on taxiway
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com
reklama:
reklama:

Cestovanie lietadlom je najpohodlnejšie, no napriek tomu má z neho veľmi veľa ľudí strach. Je však dokázané, že je bezpečnejšie ako napríklad cesta autom, či autobusom. Aj keď necestujete lietadlom, určite viete, že takmer všetky zvyknú mať bielu farbu. A viete prečo?

To, že lietadlá sú väčšinou biele, má niekoľko praktických dôvodov:

Biela farba je nesmrteľná

Biela farba lietadiel prevláda už dlhé roky, je nesmrteľná a nikdy neomrzí. Pozitívom bielej farby je to, že v porovnaní s tmavými farbami pri vystavení slnečnému žiareniu nevybledne. Keďže lietadlá trávia veľa času na oblohe a sú vystavené väčšej miere UV žiarenia, je výhodnejšie, že majú bielu farbu. Biela farba totiž vyzerá oveľa lepšie ako tmavé vyblednuté farby a je tiež jednoduchšie ju udržiavať čistú.

www.thinkstockphotos.com

Viac farieb, viac nákladov

Je fakt, že viac farieb predstavuje viac prevádzkových nákladov. Takže je zrejmé, že čím viac budete chcieť, aby malo niečo (napr. lietadlo) atraktívnejší vzhľad, tým viac finančných prostriedkov budete musieť vynaložiť.

www.thinkstockphotos.com Airplanes/f=CPIHVX/p=2/s=DynamicRank

Biela je extrémne odolná voči teplu

Veda dokázala, že iné farby absorbujú viac vlnových dĺžok svetla a tým sa objekt skôr vyhreje. Ale biela odráža všetky ostatné vlnové dĺžky svetla, a tak svetlo nie je premenené na teplo. Dôsledkom tejto tepelnej výhody je, že kabíny v lietadle sú o niečo chladnejšie.

www.thinkstockphotos.com

Je na nej vidno všetky nedokonalosti

Veľmi všeobecným a dôležitým dôvodom je faktor viditeľnosti. Akékoľvek korózie, trhliny, či praskliny môžu byť ľahko viditeľné na mieste, ktoré je bielej farby. Bielu možno ľahko vidieť v nebi, i na zemi.

www.thinkstockphotos.com airplane/f=CPIHVX/p=8/s=DynamicRank

Biele lietadlá sa ľahšie predajú

Ak je lietadlo namaľované inou farbou ako je biela, môže to mať vplyv na jeho hodnotu pre ďalší predaj v budúcnosti. Vlastníci musia premaľovať lietadlo a potom ho predať. Ale s bielou stačí iba zmeniť názov a logo spoločnosti. Preto je biela ekonomickejšia.

Welcome 675017_640
pixabay.com

Výhoda nájmu

Je to prekvapujúce, ale väčšina leteckých spoločností nevlastní žiadne lietadlo. Väčšina lietadiel je prenajatých leteckými spoločnosťami z veľkej lietadlovej leasingovej spoločnosti, a tak je jednoduchšie prenajať štandardné biele lietadlo a potom už len zmeniť svoje logo.

Airplane 870364_640
pixabay.com
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Autor: NikaDátum 8. februára 2017Zdroj www.wittyfeed.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
K téme
reklama:
reklama:
reklama: