Zistili sme, prečo je Kostol Ducha sv. v Žehre unikátom Spiša

Zdieľať
Img_4400.jpg

Región Spiš ponúka naozaj veľké množstvo pamiatok, ktoré patria k najväčšieho bohaststvu Slovenska a jeho historických pamiatok. Veľa z nich je dokonca zapísaných aj v Zozname svetového kultúrneho dedičstva Unesco. Do tejto skupiny patrí aj rímskokatolícky Kostol Ducha Svätého v Žehre. Už ste tento kostol niekedy videli?

Súčasťou UNESCO

Spišská obec Žehra je známa predovšetkým vďaka vzácnemu rímskokatolíckemuKostolu Ducha Svätého, ktorý je spolu s ostatnými pamiatkami v okolí Spišského hradu zapísaný od roku 1993 do Zoznamu svetového dedičstva ako súčasť súboru Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia.

Kostol je významnou pamiatkou

Tento rímskokatolícky kostol je neskororománskou sakrálnou stavbou z druhej polovice 13. storočia. Kostol bol pre svoj historický a umelecký prínos zapísaný dokonca v roku 1985 do zoznamu národných kultúrnych pamiatok.

Čo v kostole nájdete?

V interiéri kostola sú zachované jedinečné stredoveké nástenné maľby, ktoré vznikali v období 13. a 15. storočia. Zobrazujú rozličné biblické príbehy a legendy. Mimoriadne zaujímavá je aj maľba tzv. Stromu života.

Presbytérium kostola

Ide o miesto pre hlavný oltár, chrámový priestor vyhradený pre kňazov. A práve umelecky najhodnotnejšou je pre veľa ľudí a návštevníkov výmaľba tohto presbytéria. Nájdete tam umiestnené aj medailóny s bustami prorokov ako predchodcov kresťanstva a uhorských kráľov sv. Štefana a Ladislava.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom