Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zistili sme, prečo je Kostol Ducha sv. v Žehre unikátom Spiša

Img_4400.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Región Spiš ponúka naozaj veľké množstvo pamiatok, ktoré patria k najväčšieho bohaststvu Slovenska a jeho historických pamiatok. Veľa z nich je dokonca zapísaných aj v Zozname svetového kultúrneho dedičstva Unesco. Do tejto skupiny patrí aj rímskokatolícky Kostol Ducha Svätého v Žehre. Už ste tento kostol niekedy videli?

Súčasťou UNESCO

Spišská obec Žehra je známa predovšetkým vďaka vzácnemu rímskokatolíckemu Kostolu Ducha Svätého, ktorý je spolu s ostatnými pamiatkami v okolí Spišského hradu zapísaný od roku 1993 do Zoznamu svetového dedičstva ako súčasť súboru Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia.

Kostol je významnou pamiatkou

Tento rímskokatolícky kostol je neskororománskou sakrálnou stavbou z druhej polovice 13. storočia. Kostol bol pre svoj historický a umelecký prínos zapísaný dokonca v roku 1985 do zoznamu národných kultúrnych pamiatok.

Čo v kostole nájdete?

V interiéri kostola sú zachované jedinečné stredoveké nástenné maľby, ktoré vznikali v období 13. a 15. storočia. Zobrazujú rozličné biblické príbehy a legendy. Mimoriadne zaujímavá je aj maľba tzv. Stromu života.

Presbytérium kostola

Ide o miesto pre hlavný oltár, chrámový priestor vyhradený pre kňazov. A práve umelecky najhodnotnejšou je pre veľa ľudí a návštevníkov výmaľba tohto presbytéria. Nájdete tam umiestnené aj medailóny s bustami prorokov ako predchodcov kresťanstva a uhorských kráľov sv. Štefana a Ladislava.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 5. januára 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: