Zoznam najdiabolskejších a neetických pokusov vykonaných na ľuďoch 2. časť

Zdieľať
Cia_lsd 1.jpg

Tento zoznam obsahuje popisy a obrazy experimentovania na ľuďoch, ktoré môžu byť pre niekoho poburujúce či urážajúce.

Ľudia ako objekt experimentovania sú tu už dávno. Experimentovanie samotné ako aj výskumná etika sa časom vyvíjali. Kedysi boli pokusy vykonávané na väzňoch, otrokoch alebo aj na rodinných príslušníkoch. Sú však aj prípady, kedy vedci či lekári vykonávali experimenty sami na sebe, aby neohrozili iné životy. Tu je však zoznam najdiabolskejších a neetických pokusov vykonaných na ľuďoch.

MKULTRA

Projekt MKULTRA alebo MK-ULTRA bol kódový názov výskumného programu CIA a týkal sa riadenia mysle. Projekt bol vedený Úradom vedeckej inteligencie a začal sa v 50. rokoch 20. storočia a pokračoval najmenej do 60. rokov. V projekte sa používali mnohé typy liekov, zvláštnych metód a podobne, aby sa nimi docielilo zmien mozgových funkcií či možnosti manipulovať s jednotlivými duševnými stavmi. Experimenty zahŕňali aj podávanie LSD zamestnancom CIA, vojenskému personálu, prostitútkam, duševne chorým a aj členom širokej verejnosti s cieľom študovať ich reakcie. LSD a iné lieky boli zvyčajne subjektom podávané bez ich vedomia a informovaného súhlasu, čím bol porušený norimberský kódex, ktorý USA odsúhlasili po druhej svetovej vojne. V roku 1973 nariadil riaditeľ CIA Richard Helms zničenie všetkých súborov MKULTRA.

Cia_lsd.jpg

Severná Kórea

Existuje veľa správ o experimentoch na ľuďoch v Severnej Kórei. Tieto správy poukazujú na porušovanie ľudských práv podobné tomu nacistickému. Vláda Severnej Kórei tieto tvrdenia odmieta a tvrdí, že so všetkými väzňami je ľudsky zaobchádzané. Jedna bývalá väzenkyňa povedala, že bolo vybratých 50 žien, ktoré dostali otrávené kapustné listy a museli ich jesť napriek výkrikom utrpenia a bolesti od tých, ktoré už dojedli. Všetkých 50 žien bolo mŕtvych po dvadsiatich minútach vracania krvi a krvácania z konečníka. Ak by kapustný list odmietli zjesť, došlo by k odvetným opatreniam nielen voči ženám, ale aj ich rodinám. Kwon Hyok pracoval kedysi ako vedúci bezpečnosti v tábore 22 a opísal laboratóriá vybavené jedovatým plynom, kde sa robili pokusy. Väčšinou dnu zavreli rodiny a ich správanie a reakcie po zamorení miestnosti sledovali zhora cez sklo. On sám sledoval rodičov a ich syna a dcéru, ktorí sa otrávili plynom. Keď deti omdleli, rodičia sa ich pokúšali resuscitovať tak dlho, ako vládali.

200403020016_01.jpg

Sovietske laboratórium

Sovietske laboratórium známe ako Laboratórium 1 alebo 12, či Komora, bolo skrytým výskumným a vývojovým zariadením sovietskych tajných policajných zložiek. Sovieti testovali niekoľko smrteľných jedov na väzňoch z gulagov. Väzňom napríklad dali otrávenú horčicu, ricín a mnoho iných. Ich cieľom bolo nájsť chemickú zbraň bez zápachu ktorá sa po smrti nedá odhaliť. Jedy boli obetiam podávané s jedlom alebo nápojom ako „lieky“. Nakoniec vyvinuli požadovaný prostriedok na zabíjanie s názvom C-2. Podľa výpovedí svedkov sa obeť fyzicky zmenila, rýchlo zoslabla, ostala pokojnou a tichou a do pätnástich minút zomrela. Mairanovsky do laboratória priniesol ľudí rôznej fyzickej kondície a veku, aby získali čo najlepší obraz o funkčnosti každého jedu.

Sovietlab.jpg

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom