Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zrekonštruovaná Synagóga v Lučenci je unikátom tohto mesta

Img_2186.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Mesto Lučenec sa nachádza v Banskobystrickom kraji a je považovaná za centrum historického regiónu Novohrad. Jednou z najznámejších pamiatok tohto mesta je aj budova židovskej synagógy, ktorá prešla v posledných rokoch výraznou rekonštrukciou a dnes je z nej kultúrne centrum. Boli ste si ju už pozrieť?

Synagóga v Lučenci

Synagóga je budovou, ktorá bola postavená v secesnom štýle. Vznikla v rokoch 1924 a 1925. V súčasnosti je táto synagóga národnou kultúrnou pamiatkou a je považovaná za jednu z najväčších dominánt mesta Lučenec.

Img_2183.jpg
www.instagram.com

Autor synagógy

Táto synagóga je dielom jedného z najvýznamnejších maďarských architektov Leopolda Baumhorna. Ten ju postavil na mieste schátralej synagógy z roku 1863. Stavba synagógy je vysoká 35,4 metra a jej pôvodná kapacita bola až 1100 osôb, čo je dosť veľké číslo.

Img_2184.jpg
www.instagram.com

Rekonštrukcia synagógy

Rekonštrukcia synagógy stála dohromady neuveriteľných 2,5 milióna eur, z toho vyše 90% finančných prostriedkov poskytli eurofondy. Stavba bola zrekonštruovaná zvonku, ale aj zvnútra, podľa archívnych materiálov boli zrekonštruované aj vitrážne okná. Synagóga bola po rekonštrukcii znovuotvorená v máji 2016.

Img_2186.jpg
www.instagram.com

Súčasné využitie synagógy

Snahou je, aby sa budova stala multikultúrnym priestorom a mohla tak slúžiť na spoločenské účely či výstavy umelcov, teda aby slúžila aj širokej verejnosti. V septembri 2016 pribudlo do synagógy monumentálne umelecké dielo Memento, ktorého autorom je košický umelec Peter Kalmus. Toto dielo bolo v Pamätný deň obetí holokaustu a rasového násilia odhalené prezidentom Slovenskej republiky, Andrejom Kiskom.

Img_2185.jpg
www.instagram.com
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 25. novembra 2017Zdroj © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: