Zväzovanie chodidiel, ktoré sa robilo ženám v Číne, so sebou nieslo takéto hrozné následky

Zdieľať
Ta.png

Hovorí sa, že pre krásu sa trpí, no toto je absolútny extrém. V minulosti boli Číňanky ochotné podstupovať takúto tortúru len preto, aby splnili vtedajšie požiadavky na krásu.

Zväzovanie chodidiel siaha až do roku 960, kedy vtedajší vládca vraj požiadal svoju konkubínu, aby si zaviazala chodidlá do tvaru polmesiaca a tancovala tak okolo obrovského zlatého lotusu, ktorý nechal vytvoriť. Ostatné ženy pravdepodobne začali na konkubínu žiarliť a začali ju napodobňovať. Táto praktika bola najpopulárnejšia od roku 960 do roku 1279. Čoskoro sa „lotusový kvet“, ako sa takto zviazaným chodidlám hovorilo, stal symbolom krásy v čínskej kultúre. Čím bola noha menšia, tým bola krajšia.

https://en.wikipedia.org/wiki/Foot_binding
https://en.wikipedia.org/wiki/Foot_binding

Celý proces sa začal u dievčat vo veku od štyroch do deviatich rokov, pretože v tomto veku ešte nie sú chodidlá úplne vyvinuté. Nohy sa najskôr namočili do zmesi bylinek a zvieracej krvi, potom dievčatám ostrihali nechty na čo najkratšie a následne tlačili špičky chodidla dole až do bodu, v ktorom ich zlomili.

https://en.wikipedia.org/wiki/Foot_binding
https://en.wikipedia.org/wiki/Foot_binding

Takto polámané nohy si vyžadovali obrovskú starostlivosť. Museli byť pravidelne preväzované a počas preväzov sa nohy museli umyť, ak dorástli nechty, museli sa zastrihnúť a ak boli na chodidlách zranenia, museli sa ošetriť. Potom nohy premasírovali, namočili do odvaru, vďaka ktorému malo odpadnúť odumreté tkanivo a opäť sa zviazali.

https://en.wikipedia.org/wiki/Foot_binding
https://en.wikipedia.org/wiki/Foot_binding

Bohatšie rodiny si mohli tento proces opakovať každý deň, v tých chudobnejších dvakrát do týždňa. Procedúru zvyčajne vykonávala babička alebo teta, pretože matky by pohľad na trpiacu dcéru v bolestiach nemuseli vydržať. Niekedy museli dievčatám nechty na nohách úplne vytrhnúť, pretože im zarastali do kože a spôsobovali infekcie.

Keďže boli nohy zviazané pevne, neprúdila v nich dostatočne krv, a tak akékoľvek poranenie prstov zvyčajne viedlo k infekcii, ktorá neraz spôsobila, že prsty museli byť amputované. Paradoxne to však bolo považované za výhodu – chodidlá sa mohli zviazať ešte tesnejšie. Nejedno dievča však kvôli neliečenej infekcii dostalo otravu krvi a napokon zomrelo.

Samozrejme, chodiť na takto zdeformovaných chodidlách bolo takmer nemožné. No našli sa aj také ženy, ktoré sa to naučili a zvládali aj pracovať.

https://en.wikipedia.org/wiki/Foot_binding
https://en.wikipedia.org/wiki/Foot_binding

Zaujímavosťou je, že v Číne ešte dnes žijú staršie ženy, ktoré si v detstve museli vytrpieť tieto hrozné muky. A keďže sa im na takýchto chodidlách vo vyššom veku veľmi zle chodí, mnohé z nich majú po páde zlomené nohy a iné sú pripútané na invalidný vozík. Veríme však, že dnes sa tieto hrozné praktiky nerobia ani v žiadnej bohom zabudnutej čínskej dedinke uprostred hôr.

No nie je je rozkošné? :-) https://najky.sk/mamicka-fotografka-nafotila-svoje-babo-style-harryho-pottera-su-naozaj-magicke-snimky/?utm_source=petra&utm_medium=fb-lo&utm_campaign=facebook-lo
No nie je je rozkošné? :-) najky.sk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom