Myslíte si, že ľudia sú dnes príliš výstrední? Tak to ste potom asi nepočuli o tom, čo všetko robili ľudia už v minulosti.
10 mýtov o stredoveku, ktorým by sme mali prestať veriť
1. Prvý a druhý spánok
Stredovekí Európania praktizovali niečo, čomu dnes hovoríme dvojfázový spánok. Prvýkrát išli spať okolo západu slnka a budili sa okolo polnoci, zostali hore dve-tri hodiny, počas ktorých sa buď modlili, alebo si čítali, či trávili čas so svojou rodinou a priateľmi. Potom išli spať znovu a spali až do východu slnka.
2. Živé budíky
Prebúdzač bola v minulosti skutočná profesia, ktorá existovala od polovice 18. storočia do 50. rokov 20. storočia. Prácou prebúdzačov bolo budiť ráno ľudí, ktorí museli skoro vstávať. Fungovalo to tak, že buď klopkali svojim klientom na okná, alebo strieľali do ich okien hrášok zo slamky. To, kto budil samotných prebúdzačov, nie je známe, no existujú dohady, že v noci vôbec nespali a spať išli až po tom, čo si urobili svoju robotu.
3. Chlapci v šatách
Od 16. storočia do 20. rokov 20. storočia bolo úplne normálne, aby chlapci vo veku okolo štyroch až ôsmich rokov nosili šaty. Hlavným dôvodom mohla byť vysoká cena oblečenia.
4. Púšťanie žilou proti všetkým chorobám
Až do 20. storočia sa táto liečebná metóda využívala doslova pri všetkých chorobách…
5. Nosenie takýchto topánok
Topánky známe ako zoccoli alebo pianelle boli obuvou na platforme vysokej až 50 cm. Nosili ich ženy nižšieho vzrastu a počas chôdze potrebovali pomoc sluhov. Tento typ topánok nebol len módnym výstrelkom, ale mal aj svoju funkciu – zabrániť tomu, aby sa šaty v zaprášených uliciach zašpinili.
6. Ach tá hygiena
V niektorých krajinách v stredoveku ľudia verili, že voda spôsobuje ľuďom choroby. Dokonca tomu verili aj mnohí panovníci, a tak as niektorí z nich kúpali tak asi dvakrát za život.
7. Posmrtné fotky
Vo viktoriánskom období sa veľkej obľube tešil tento pre nás poriadne čudný zvyk. Vďaka nemu si ľudia chceli uchovať spomienky na svojich milovaných, ktorí ich opustili. Pravidlom bolo, že mŕtvi boli naaranžovaní tak, aby pôsobili ako živí – boli usadení v prirodzených pózach, niekedy im dokonca namaľovali oči na zavreté viečka.
8. Rádioaktívne skrášľovacie produkuty
Na začiatku 20. storočia sa rádioaktivita považovala za exkluzívny fenomén s pozitívnymi účinkami. A tak sa začala využívať aj v kozmetickom priemysle. Mohli ste si kúpiť najrôznejšie kozmetické prípravky s obsahom rádioaktívnych prvkov, ale aj jedlo a nápoje, ktoré obsahovali napríklad rádium či thorium. Samozrejme, nezaobišlo sa to bez nepríjemných dôsledkov.
9. Heroín ako liek na kašeľ
Pred sto rokmi bol heroín považovaný za neškodnú alternatívu morfínu a predával sa v lekárniach ako liek na kašeľ. Dokonca bol odporúčaný aj deťom. Neskôr bolo zistené, že heroín sa v pečeni mení na morfín a v roku 1924 bol zakázaný. V niektorých krajinách bol však zakázaný oveľa neskôr – napríklad v Nemecku až v roku 1971.
10. Fajčenie v lietadle
Pred približne 50 až 60 rokmi nebolo fajčenie považované za škodlivý zlozvyk. A fajčiť sa mohlo všade, dokonca aj na palube lietadla.
11. Pojazdné kúpele
V 18. a 19. storočí si ľudia vychutnávali osvieženie v podobe kúpeľa celkom nezvyčajným spôsobom. Využívali na to vozy, ktoré boli vo vode a tí, ktorí sa chceli osviežiť, tak mohli urobiť bez zvedavých pohľadov okolia. Samozrejme, dámske vozy na kúpanie boli oddelené od tých pánskych.
12. Kameň ako toaletný papier
Zoznam vecí, ktoré ľudia používali predtým, ako bol vynájdený toaletný papier, je skutočne pestrý. Používali listy, kukuričné klasy, ovčiu vlnu alebo len vodu. No v antickom Grécku používali niečo, čo by nám skutočne nenapadlo – kamene alebo kúsky hlinených výrobkov.