4 mosty Bratislavy, ktoré patria k jej najväčším dominantám

Zdieľať
Img_3270.jpg

Naše hlavné mesto Bratislava ponúka viacero významných a jedinečných architektonických stavieb, ktoré sú pre ňu typické. Medzi významné stavby patria aj mosty hlavného mesta, ktoré sa radia k tým najväčším dominantám. Ktorý most je váš obľúbený?

Most SNP

Tento most bol do roku 2012 známy aj ako Nový most. Ide o jediný bratislavský most, ktorý nepodopiera v rieke ani jeden jediný pilier. Vedeli ste o tom? V moste zo 70. rokov minulého storočia je zabudované dokonca aj vodovodné potrubie určené na zásobovanie Petržalky, najväčšieho slovenského sídliska. Pre tento most je typické aj UFO, teda druhá najväčšia rozhľadňa na Slovensku, ktorá je vysoká až 95 metrov.

Img_3270.jpg

Most Apollo

Tento most je charakteristický tým, že je to oblúkový most, teda že je tvorený oblúkom, na ktorý sú pripevnené približne rovnobežné závesné oceľové laná. Tento most bol nominovaný odborníkmi Americkej spoločnosti pre technické inžinierstvo do súťaže Opal Awards, a v roku 2006 túto cenu aj vyhral. V tom istom roku získal most aj cenu Stavba roka na Slovensku v kategórii mostné objekty stavby.

Img_3271.jpg

Starý most

V roku 2008 došlo k jeho uzatvoreniu pre dopravu, príčinou bol jeho zlý technický stav. V tom čase bol najstarším pevným mostom cez Dunaj na území Bratislavy. Po jeho demontáži bol na jeho mieste vybudovaný nový most, ktorý však využíva niektoré z pilierov Starého mosta. Nový most slúži električkovej, cyklistickej a pešej doprave a sprístupnený bol opäť v roku 2016.

Img_3272.jpg

Prístavný most

Prístavný most, ktorý do roku 1993 niesol názov Most hrdinov Dukly, je dvojposchodový diaľnično-železničný most v Bratislave cez Dunaj v oblasti bratislavského dunajského nákladného prístavu. Jeho dôležitosť podčiarkuje aj to, že sa na ňom nachádza aj chodník pre peších, cyklistický pruh, vodovodné či plynovodné vedenie.

Img_3273.jpg

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom