Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

5 najstarších kostolov na území dnešného Slovenska

Sni mka obrazovky 2018 07 10 oa9.38.40.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku je možné nájsť veľké množstvo zaujímavých a jedinečných pamiatok. Tentokrát sme sa v článku pozreli na tie najstaršie kostoly na Slovensku. Ide o tzv. predrománske kostolíky.

Kostol v Kopčanoch

Kostol svätej Margity Antiochijskej sa nachádza pri obci Kopčany. Jeho najstaršia stavebná fáza je datovaná do 9. – 10. storočia, vďaka čomu patrí k najstarším stojacim stavbám na Slovensku a medzi kostoly s možným veľkomoravským pôvodom.

Kostol v Chrasti nad Hornádom

Kostol Najsvätejšej Trojice bol postavený asi v druhej polovici 12. až prvej polovici 13. storočia. Postupne prešiel viacerými architektonickými zmenami až do dnešnej podoby.

Sni mka obrazovky 2018 07 10 oa9.37.49.jpg
apsida.sk

Kostol v Holiciach

Tento Kostol sv. Petra a Pavla bol postavený v 1. polovici 12. storočia a nachádza sa v centre obce Holice.

Kostol v Kostoľanoch pod Tríbečom

Kostol sv. Juraja bol postavený približne koncom 9. storočia. Nachádza sa na nevysokom kopci za dedinou a tak je dobre viditeľný už z diaľky.

Dražovský kostolík

Dražovský kostolík, známy aj ako Kostol sv. Michala archanjela bol postavený niekedy v polovici 11. storočia. Tento kostolík patrí medzi dominantu mestskej časti Nitry, Dražovce.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 10. júla 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: