Pri zamilovaní sa zaplavujú mozog chemické látky, ktoré môžu vyvolávať rôzne pocity od potešenia až po intenzívne sústredenie sa. Tieto chemické látky môžu vyvolať reakcie po celom tele. Mohli by pomôcť vysvetliť, prečo máme taký zvláštny pocit, keď vidíme niekoho, kto nám je blízky. Ste zvedaví, ako láska ovplyvňuje náš mozog a telo? Čítajte ďalej.
Láska je v detailoch a tieto pekné ilustrácie to potvrdzujú :-)
Nastúpi pocit šťastia
V počiatočných fázach vzťahu má človek pocit eufórie a je nato dobrý dôvod. Výskum ukázal súvislosť medzi silnými pocitmi lásky a zvýšenou hladinou dopamínu v mozgu. Je to očakávanie z toho, aká odmena nás čaká.
Bolesť sa vytratí
Pohľad na milovaného človeka zaručí, že vaša bolesť prejde. V nedávnej štúdii vedci zistili, že keď sa dotkli človeka horúcim predmetom, jeho bolesť sa pri pohľade na blízkeho človeka znížila.
Vaše oči „uviaznu“ v partnerových
Podľa jedného výskumu páry, ktoré sa dlho pozerali do očí, prejavovali pocity náklonnosti viac ako keď robili iné činnosti – pozerali sa na partnerove ruky a počítali, koľkokrát ich partner zažmurkal.
Vaša tvár horí
Rýchle uvoľňovanie adrenalínu, keď vidíme predmet našej náklonnosti, spôsobuje naše červenanie sa. Tento hormón rozťahuje cievy, zlepšuje prietok krvi a kyslíka v tele a, žiaľ, aj na tvári.
Vaše srdce môže byť viac chránené
Zosobášení ľudia sú, aspoň podľa jednej štúdie, menej náchylní na infarkty. Pri pároch je totiž menej pravdepodobné, že ľudia v nich podľahnú nezdravým návykom.
Celé telo vás „svrbí“
Pocity rozkoše plynú z uvoľňovania adrenalínu a nonadrenalínu, srdce ide ako o závod, potia sa dlane a točí sa hlava. Pravdepodobne niekto našiel kľúč k vášmu srdcu.