Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

6 symbolov, ktoré ste možno interpretovali nesprávne

Ichtys pixabay.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
reklama:
reklama:

Znaky a symboly sú v ľudských mysliach hlboko zakorenené. Až natoľko, že často sa nad ich skutočnými významami ani nezamyslíme. Vedeli ste napríklad o týchto?

Lebka a kosti

Lebka kosti.jpg
pixabay.com, commons.wikimedia.org

Lebka, niekedy zobrazovaná aj s prekríženými kosťami, nie je len symbolom smrti, ale aj večného života a oživenia.

Červený kríž

Cerveny kriz.jpg
commons.wikimedia.org

Ak si myslíte, že symbol Červeného kríža sa podobá na vlajku Švajčiarska, máte pravdu. Myšlienka vytvoriť organizáciu, ktorá by pomáhala chorým a zraneným zdarma, sa zrodila vo Švajčiarsku. V niektorých krajinách je symbol upravený. V moslimských krajinách je nahradený červeným polmesiacom a v Izraeli červeným krištáľom.

Kadernícke stĺpiky

Barbershop pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Symbol, ktorý pripomína červeno-modro-bielu lízanku, pozná snáď každý. V minulosti bol kaderník tak trochu lekárom, mohol vytrhnúť zub či pomôcť s krvácaním. Červená symbolizovala krv, biela obväzy. Prečo neskôr pridali aj modrú farbu, žiaľ, nie je známe.

Hviezda života

Sanitka pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Modrá hviezda života je symbolom lekárskej pomoci v USA. Poznajú ju však aj v iných krajinách. Každý zo šiestich cípov predstavuje jednu z funkcií urgentnej lekárskej pomoci – vyšetrenie, hlásenie, odpoveď, starostlivosť na mieste, starostlivosť počas prepravy a preprava do konečnej starostlivosti. V strede sa nachádza Asklepiova palica, symbol starogréckeho boha medicíny.

Olympijské kruhy

Olympijske kruhy pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Je dobre známe, že farebné olympijské kruhy symbolizujú 5 kontinentov – žltá je Ázia, červená je Amerika, čierna je Afrika, modrá je Austrália a zelená e Európa. Ukázalo sa však, že spoluzakladateľ olympijských hier barón Pierre de Coubertin mal na mysli niečo iné. Ak k tomu pridáte bielu, môžete z farieb vytvoriť vlajky všetkých krajín.

Ichtys

Ichtys pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Ide o staroveký symbol Krista. Prvé písmena slov Ježiš Kristus, Syn boží, Spasiteľ tvoria v gréčtine slovo ryba. Keďže počas ostrakizmu nemohli kresťania otvorene písať meno Ježiš, prišli s výrazom ichtys a symbolom ryby.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor jkDátum 4. februára 2018Zdroj brightside.me © Najky.sk
K téme
reklama:
reklama:
reklama: