6 zrúcanín slovenských hradov, ktoré vás očaria počas celého roka

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 02 08 oa14.58.22.jpg

Na Slovensku je možné nájsť viacero zrúcanín hradov či zámkov, ktoré boli v minulosti domovom nejedného významného panovníka. Dnes sú už veľa z nich len zrúcaninami, no ani to im neuberá na ich čare. Vybrali sme 6 zrúcanín hradov, ktoré vás dostanú svojou jedinečnou atmosférou. Už ste si pri týchto zrúcaninách niekedy boli?

Zrúcanina hradu Devín

Hrad Devín patrí k tým najstarším hradom u nás, tiež patrí k tým najväčším dominantám nášho hlavného mesta. Ide o zrúcaniny gotického, neskôr slohovo prestavovaného hradu, ktoré sa rozprestierajú nad sútokom rieky Dunaja a Moravy.

Zrúcanina Pustého hradu

Pustý hrad je často označovaný aj ako Starý Zvolenský hrad sa nachádza na území mesta Zvolen. Jeho celková rozloha je až 7,6 hektára. A patrí k najnavštevovanejším miestam tejto oblasti.

Zrúcanina Blatnického hradu

Tento hrad sa nachádza v pohorí Veľká Fatra, zhruba 2 kilometre od obce Blatnica. Hrad vznikol v druhej polovici 13. storočia. Na konci 17. storočia sa hradu zmocnili povstalci Imricha Tököliho a na začiatku 18. storočia aj prívrženci Františka II. Rákociho.

Zrúcanina Sitnianskeho hradu

Sitniansky hrad je zrúcanina stredovekého hradu z 13. storočia, ktorý sa nachádza na rovnomennom vrchu v pohorí Štiavnické vrchy. A vidieť je ho možné už z veľkej diaľky.

Zrúcanina hradu Strečno

Hrad v súčasnosti predstavuje zrekonštruovanú zrúcaninu stredovekého hradu nepravidelného pôdorysu zo 14. storočia. Známy je aj tým, že sa tam natáčal film Dračie srdce.

Zrúcanina Šarišského hradu

Šarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku, pretože jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 2,7 hektára. Napriek tomu, že aj v tomto prípade ide už len o zrúcaninu hradu, tak je skvelým miestom na výlet či prechádzku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom