Trnava patrí k tým slovenským mestám, v ktorých nájdete hneď viacero sakrálnych stavieb. V tomto meste je ich dohromady až 13 a my sme sa pozreli na jednu z tých najcharakteristickejších pre toto mesto, Baziliku sv. Mikuláša, ktorá je dominantou jedného z najkrajších námestí v Trnave.
5 zaujímavých mostov na Slovensku, ktoré sa oplatí vidieť
Vznik kostola
Prvé zmienky o románskom farskom kostole sv. Mikuláša sú z druhej polovice 11. storočia. V rozpätí 16. až 19. storočia bol tento kostol katedrálnym chrámom ostrihomského arcibiskupa a patrí medzi jednu z najkrajších gotických stavieb mesta.
Rozmery kostola
Tento kostol je trojloďovou bazilikou, ktorá bola postavená v neskorogotickom štýle. Stavba má celkovú dĺžku 60 metrov, šírku 31 metrov a hlavná loď má výšku až 18 metrov. V severnej veži sa nachádza jeden z najväčších zvonov v Európe, sv. Mikuláš.
Interiér kostola
Pôvodný gotický charakter kostola bol pozmenený v 17. storočí, kedy bol kostol rozšírený o bočné barokové kaplnky, vymenená bola dlažba, lavice a všetky kazateľnice. Zároveň bol v tomto období postavený barokový chór s organom, niekoľko nových oltárov a zmenila sa aj vonkajšia silueta kostola. V 18. storočí k jeho severnej časti pristavali osembokú barokovú kaplnku, v ktorej sa nachádza obraz žehnajúcej Panny Márie.
Bazilika minor
V roku 2008 v bazilike celebroval slávnostnú svätú omšu trnavský arcibiskup Mons. Ján Sokol, počas ktorej vyhlásil tento kostol za mariánske pútnické miesto Trnavskej arcidiecézy a v tom istom roku ju pápež Benedikt XVI. vyhlásil za baziliku minor.
Využitie kostola
Bazilika nie je len klasickým farským kostolom, ale aj centrom nábožensko-kultúrneho diania mesta. Každoročne sa v nej uskutočňuje aj medzinárodný festival organovej hudby pod názvom Trnavské organové dni.