Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Belianska jaskyňa je jedna z najkrajších slovenských jaskýň

Sni mka obrazovky 2018 01 07 oa16.17.42.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Slovensko sa môže, okrem iného, pochváliť aj neuveriteľným prírodným bohatstvom, do ktorého patria určite aj naše jaskyne. Na Slovensku ich je možné nájsť hneď niekoľko desiatok a viacero z nich je naozaj krásnych a zaujímavých. Rovnako je to aj v prípade Belianskej jaskyne, ktorá patrí u nás k tým najnavštevovanejším. Už ste ju niekedy videli?

Kde sa táto jaskyňa nachádza?

Belianska jaskyňa je najväčšia a jediná sprístupnená vysokohorská kvapľová jaskyňa v Tatranskom národnom parku. Nachádza sa neďaleko obce Tatranská Kotlina, v najvýchodnejšej časti Belianskych Tatier, vo vysokohorskom krasovom teréne.

Vedeli ste o tom?

Jaskyňa je dlhá niečo cez 3,5 kilometra, no verejnosti je sprístupnených len 1135 metrov. Okolo roku 1934 sa v jaskyni robili pokusy so zaľadnením spodných častí, čím by vzrástla atraktivita jaskyne. Tieto pokusy boli pomerne úspešné, veľmi sa však pritom poškodila kvapľová výzdoba a praskali vápencové steny jaskyne, preto sa neskôr s pokusmi prestalo.

Čo všetko táto jaskyňa ukrýva?

V jaskyni nájdete viacero zaujímavých miest. Nachádzajú sa tam dómovité priestory, ktoré sú vyzdobené kvapľovými vodopádmi – Vodopádový dóm, Hudobná sieň či Hlboký dóm. Zaujímavosťou je aj stalagmit Biela pagoda, v Bielom dóme je zas zaujímavý Biely stĺp. Kvapľové útvary jaskyne sú miestami odumreté, na iných miestach však živené presakujúcimi atmosférickými vodami. A nezľaknite sa, keď v jaskyni natrafíte na nejakého netopiera.

 

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 10. januára 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: