Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Bytčiansky kaštieľ je spojený aj s Jurajom Jánošíkom

Sni mka obrazovky 2018 03 01 oa9.15.56.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Napriek tomu, že naše Slovensko nie je až tak veľkou krajinou, tak ukrýva veľké množstvo zaujímavých miest či historických pamiatok. Medzi tie najkrajšie a najvýznamnejšie architektonické pamiatky u nás patrí aj krásny Bytčiansky kaštieľ. Už ste tento kaštieľ niekedy videli?

Bytča

Zámocký areál, ktorý pozostáva z vlastného renesančného paláca, tzv. Sobášneho paláca, ako aj z hospodárskych a obytných budov patrí k najvýznamnejším a architektonicky najpôsobivejším feudálnym sídlam na Slovensku. Od roku 1970 je zapísaný aj v zozname národných kultúrnych pamiatok.

Kedy bol kaštieľ postavený?

Na jeho mieste stál kedysi hrad z 13. storočia, ktorý patril nitrianskemu biskupstvu. Počas ďalších storočí sa vo vlastníctve hradu vystriedali viacerí majitelia až do 16. storočia, kedy bol na jeho mieste postavený renesančný kaštieľ, ktorý tam stojí doteraz.

Juraj Jánošík

V zámku slúžil ako vojak strážneho oddielu aj známy Juraj Jánošík, ktorý sa tu zoznámil s uväz­neným kysuckým zbojníkom, ten ho po prepustení z cisárskeho vojska nahovoril, aby sa dal k zbojníkom. Vedeli ste o tom?

Ako je na tom kaštieľ dnes?

V hlavnom objekte kaštieľa je umiestnený Štátny oblastný archív, v Sobášnom paláci sú zas výstavné priestory Považského múzea. Po dokončení všetkých úprav budú budovy areálu slúžiť kultúrno-spoločenským účelom a cestovnému ruchu.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 2. marca 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: