Zrúcanina hradu Divín

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 03 01 oa8.53.07.jpg

Slovensko nepatrí rozlohovo k tým najväčším krajinám, no napriek tomu ukrýva veľké množstvo zaujímavých miest či historických pamiatok. Medzi tie najkrajšie a najvýznamnejšie architektonické pamiatky u nás patrí aj krásna zrúcanina hradu Divín. Už ste tento hrad niekedy navštívili?

Obec Divín

Obec Divín sa nachádza v okrese Lučenec a je známa aj vďaka viacerým zaujímavým a jedinečným pamiatkam, vidieť tam môžete renesančný kaštieľ či monumentálny kostol. medzi tie najznámejšie pamiatky určite patrí aj hrad Divín.

Kedy bol hrad postavený?

Hrad bol postavený na prelome 12. a 13. storočia. Postupne sa stal domovom viacerých významných panovníkov. Hrad sa nachádza na rozhraní Krupinskej výšiny a Lučenskej kotliny, priamo nad centrom obce.

Súčasný stav hradu

Pôvodne išlo o gotický hrad, v súčasnosti je však z neho už len zrúcanina. Zachovať sa podarilo murivo a dispozíciu stredovekého hradu. Prebieha tam viacero archeologických výskumov, no hrad si môžete pozrieť aj vy.

Neďaleko hradu sa nachádza aj vodná nádrž

Vodná nádrž Ružiná sa nachádza asi 18 kilometrov severozápadne od Lučenca. Patrí medzi najteplejšie nádrže na Slovensku. Pri nádrži sa nachádzajú dve rekreačné strediská – Kotva Ružiná a Divína množstvo rodinných chát. Ide o vyhľadávané miesto predovšetkým počas letných mesiacov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom