Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Bývalý minister Kažimír si žije ako kráľ: Luxusné domy za milióny eur! Nakúpil ich od známeho veľkopodnikateľa

Peter Kažimír
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Peter Kažimír Foto: SITA
reklama:
reklama:

Slováci častokrát nemajú ani na malý byt, no politici, aj tí bývalí si žijú nadpomery. Príkladom je exminister financií Peter Kažimír, ktorý je dnes guvernérom Národnej banky Slovenska. Podľa najnovších informácií, ktoré priniesol portál Aktuality.sk, získal do svojho vlastníctva poriadne lukratívne nehnuteľnosti. Ich hodnota sa pritom podľa odborníkov pohybuje v miliónoch eur. 

Všetko sa odohralo v septembri, kedy vila na bratislavskom Slavíne definitívne pripadla do rúk Kažimíra. Kúpil ju od známeho podnikateľa Ladislava Reháka a okrem domu, v ktorom býval v podnájme mu pribudol do portfólia jeho nehnuteľností aj ďalší dom – dokopy by sa mala suma za ne pohybovať minimálne na hodnote 3 milióny eur. Samotný guvernér NBS nepovedal, koľko za dva domy zaplatil, rovnako tak nereaguje ani predávajúci Rehák. V luxusnej vile pritom býva so svojou rodinou Kažimír niekoľko rokov, pôvodne bol nájomcom a aj suma za prenájom bola predmetom diskusií. Zárobky Kažimíra by však na pokrytie nákladov spojených s kúpou nehnuteľností rozhodne nestačili, za minulý rok si ako guvernér NBS prilepšil o viac ako 98 tisíc eur v čistom. Išlo o obdobie od júna do decembra, teda sedem mesiacov. Mesačne to tak vychádza na 14 tisíc eur.

Do obdobia, kedy z postu ministra prešiel do NBS-ky, pritom za 12 rokov prizna iné príjmy viac ako 1,4 milióna eur. „Otázky sa dotýkajú detailov nesúvisiacich s výkonom verejnej funkcie guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) a sú súkromnou záležitosťou,“ povedal hovorca NBS Peter Majer na margo sumy, za ktorú mal Kažimír domy kúpiť. Odborníci sa však zhodujú v tom, že ide o lokalitu, kde sa trhová cena tejto nehnuteľnosti pohybovala v roku 2018 an úrovni 2,6 až 3,5 milióna eur. Za dva roky sa však situácia nezmenila a aj dnes by si predajca mohol vypýtať rovnaké peniaze. Navyše sa jedná len o prvú nehnuteľnosť, druhá, ktorú rovnako guvernér NBS kúpil je starší dom, tiež nie je lacná záležitosť. Pozemok má 500 metrov štvorcových a pri cene 1000 eur, ktorá je pri lokalite ako Slavín bežnou, by si mohol majiteľ vypýtať takúto sumu. A to na pozemku stojí ešte aj dom, ktorý je síce starší, napriek tomu zvyšuje jeho hodnotu. Ako dodal Majer, cena domu bola stanovená na základe znaleckého posudku a Kažimír kúpu financoval cez hypotekárny úver, osobných úspor a predaja dvoch bytov v centre mesta. Zaujímavosťou je aj fakt, že firma Reháka, ktorá domy vlastnila v minulosti mala podpísané lukratívne zákzazky s rezortom financií, kde Kažimír v tom čase pôsobil ako štátny tajomník.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

reklama:
reklama:
reklama: