Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čachtický hrad ukrýva tajomstvo Alžbety Bátoriovej

Img_4356.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Slovensko je krajinou síce malou, no ponúka veľké množstvo kultúrnych či historických pamiatok. Nájsť tu môžete veľa hradov či zámkov, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou našej krajiny a môžeme byť na tieto pamiatky právom hrdí. Medzi tieto pamiatky jednoznačne patrí aj zrúcanina Čachtického hradu. Pozreli sme sa na to, prečo patrí k tým najznámejším hradom na Slovensku. Už ste na tomto hrade boli?

Kde sa hrad nachádza?

Dnes už zrúcanina Čachtického hradu sa nachádza na vápencovo-dolomitickom vrchu, 375 metrov nad morom v Malých Karpatoch, konkrétne medzi obcami Čachtice a Višňové a vidieť ho môžete už z diaľky.

Kedy bol hrad postavený?

Čachtický hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia. Už v tomto období patril medzi prvé hrady, ktoré zabezpečovali západnú hranicu Uhorska. Začiatkom 18. storočia ho dobyli vojská Františka II. Rákociho, a odvtedy začal hrad pustnúť, aj keď neskôr ešte slúžil ako väzenie.

V akom stave je hrad dnes?

Na Slovensku sa nachádza viacero zrúcanín hradov či zámkov, ktoré však majú ešte aj v tomto stave svoje čaro. Rovnako je to aj v prípade tohto hradu. Z hradu je nádherný výhľad na okolité svahy Malých Karpát, kopanice Myjavskej pahorkatiny či Považský Inovec. Posledné roky sa na hrade vykonávajú aj záchranné práce.

Alžbeta Bátoriová na hrade

S renesančnými úpravami hradu, ktoré prebiehali začiatkom 17. storočia, je spájané meno Alžbeta Bátoriová. Z tohto obdobia sa zachovalo aj opevnenie druhého predhradia. Avšak táto uhroská grófka, prezývaná Čachtická je v našich dejinách známa hlavne tým, že je pokladaná za najznámejšiu masovú vrahyňu v slovenských a maďarských dejinách. Vedeli ste o tom?

 

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 1. januára 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: