Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Sklabinský hrad je síce menej známy, o to viac krásny

Img_3892.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku je možné nájsť veľké množstvo hradov a zámkov, no veľké množstvo týchto stavieb je v súčasnosti už len zrúcaninami. Veľa z nich sa však našťastie opravuje a rekonštruuje a medzi takéto zrúcaniny patrí aj zrúcanina Sklabinského hradu. V minulosti bol tento hrad významným domovom viacerých panovníkov. Pozrite sa s nami v akom stave je dnes a dozviete sa aj či sa chystá jeho rekonštrukcia. Už ste tento hrad videli naživo?

Kde sa tento hrad nachádza?

Sklabinský hrad je zrúcanina, ktorú môžete nájsť na nevysokom návrší, 626 metrov nad morom, tesne nad obcou Sklabinský Podzámok v dolnej časti Kantorskej doliny v severozápadnej časti Veľkej Fatry, približne 9 kilometrov na východ od mesta Martin.

Vznik hradu 

Hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia na mieste staršieho hradiska. V priebehu 13. storočia sa stal domovom viacerých významných panovníkov, ktorí sa kvôli výhodnej lokalite usadili práve na tomto mieste.

Súčasný stav hradu

Napriek tomu, že v súčasnosti ide už len o zrúcaninu hradu, tak prebieha jeho obnova. Z hradu sa dokonca zachovala značná časť murív kaplnky, v ktorej sa zachovali aj gotické nábehy rebier klenby, časti veže, palácov, hospodárskych budov, opevnenia, bášt a kaštieľa. Miestami stoja múry do výšky niekoľkých metrov, inde sú viditeľné len v teréne. Na kaplnke sa zachovali aj časti gotických, pôvodne lomených okien a zvyšky omietky. Na zrúcanine kaštieľa, ktorý je súčasťou hradu, je zas možné vidieť viaceré renesančné architektonické detaily.

Zaujímavosti tohto hradu

K Sklabinskému hradu patrí aj múzeum, ktoré je sprístupnené verejnosti, a tak sa môžete oboznámiť s históriou hradu a jej jednotlivými majiteľmi. A druhou zaujímavosťou je to, že tam chovajú pôvodné plemeno kôz, a tak sa vám môže naskytnúť šanca ochutnať aj ich mliečne výrobky.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 25. decembra 2017Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: