Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Čaká nás nebeské divadlo. Aj na Slovensku budeme môcť pozorovať polárnu žiaru

Aurora 589049_640.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
pixabay.com
reklama:
reklama:

Už dnes v noci by sme mohli na našom území sledovať tento nádherný prírodný úkaz. Polárna žiara by mohla byť viditeľná už od ôsmej večer a zazrieť ju môžete až do skorých ranných hodín. Ak chcete polárnu žiaru vidieť, mali by ste sa vybrať mimo väčších miest do čo najväčšej tmy.

Polárnu žiaru bude vidno nad severným obzorom a objaviť sa môže len na niekoľko desiatok minút, no aj niekoľkokrát počas noci. Preto sa treba pri jej sledovaní vyzbrojiť poriadnou trpezlivosťou.

Polárnu žiaru budeme môcť sledovať vďaka koronálnej diere na Slnku, ktorá do vesmíru vysiela intenzívny prúd častíc. No a práve tieto častice by mali na Zemi vyvovalť silnú geomagnetickú aktivitu prevažne v polárnych oblastiach. Avšak aj u nás bude pravdepodobnosť výskytu polárnej žiary pomerne vysoká a podľa modelov máme 30 až 40-percentnú šancu na sledovanie vzdialenej polárnej žiary. Takáto možnosť sledovania polárnej žiary sa podľa imeteo.sk u nás vyskytuje približne raz za dva roky.

Northern lights 1149130_640
pixabay.com

Ako pozorovať polárnu žiaru?

Najlepšie podmienky na sledovanie polárnej žiary sú na miestach bez svetelného smogu, teda ideálne miesta sú niekde v horách ďaleko od veľkých miest. Polárna žiara nebude vyzerať ako na fotkách, skôr sa bude javiť ako neobvykle sfarbená žiara nad severným obzorom.

Northern light 984001_640
pixabay.com

Pri sledovaní polárnej žiary je dôležité prispôsobiť oči tme a pri presune na tmavé miesto, z ktorého budete žiaru pozorovať, by ste nemali použiť zariadenie vyžarujúce biele svetlo. Namiesto toho je lepšie použiť červené svetlo, ktoré je najbližšie infračervenému žiareniu.

Aurora borealis 744351_640
pixabay.com

Počas sledovanie teda nepozerajte na mobil ani na tablet, pretože tieto zariadenia dokážu pokaziť nočné videnie, ktoré si vaše oko vybudovalo. Rátajte s tým, že vaše oči si na tmu zvyknú v priebehu 30 až 60 minút a pohľadom na mobil toto videnie rýchlo zničíte.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor PejaDátum 29. marca 2017Zdroj www.imeteo.sk © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: