Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Demänovská jaskyňa Slobody je najnavštevovanejšou jaskyňou na Slovensku

Img_3869.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Slovensko sa môže, okrem iného, pochváliť aj neuveriteľným prírodným bohatstvom, do ktorého patria určite aj naše jaskyne. Na Slovensku ich je možné nájsť hneď niekoľko desiatok a viacero z nich je naozaj krásnych a zaujímavých. Rovnako je to aj v prípade Demänovskej jaskyne Slobody, ktorá je v poslednom období tou najnavštevovanejšou jaskyňou na Slovensku. Už ste ju niekedy videli?

Kde sa táto jaskyňa nachádza?

Demänovská jaskyňa Slobody je krasovou jaskyňou, ktorá sa nachádza v Nízkych Tatrách v Demänovskej doline a objavená bola v roku 1921. Táto jaskyňa je súčasťou rozsiahlej sústavy Demänovských jaskýň.

Kto ju objavil?

Demänovskú jaskyňu slobody objavil A. Král a A. Mišur v roku 1921, podarilo sa im to  objavným ponorom. Po postupnom vybudovaní chodníkov a elektrického osvetlenia bola táto jaskyňa v roku 1924 sprístupnená verejnosti. Súčasný vchod bol umelo vytvorený v roku 1930 a nachádza sa na západnom svahu Točišťa vo výške 870 metrov, teda 50 metrov nad dnom doliny. Demänovská jaskyňa Slobody má spolu so susednou Pustou jaskyňou celkovú dĺžku až 8900 metrov.

Najväčšie dominanty jaskyne

V Demänovskej jaskyni slobody sa nachádza množstvo rozšírených priestorov, siení a dómov s prekrásnou sintrovou výzdobou. Najväčšou dominantou je Veľký dóm s rozmermi 75 metrov, 45 metrov a 65 metrov. Okrem úsekov podzemného riečiska Demänovky je možné na prehliadkových trasách vidieť aj jaskyňové jazierka. Medzi najznámejšie patrí Veľké jazero, ktoré dosahuje obdivuhodnú dĺžku 52 metrov a hlboké je až 7 metrov.

Jaskyňa má dokonca liečivé účinky

Vedeli ste o tom? V tejto jaskyni je po celý rok pomerne stála teplota, približne 7 °C. Relatívne vysoká vlhkosť vzduchu (94 až 99 %) je vhodná na speleoterapeutické využitie a práve kvôli nej sa tam úspešne  liečia choroby dýchacích ciest a alergie.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 22. decembra 2017Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: