Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Hradný areál v Nitre ukrýva viacero významných pamiatok

Fullsizerender 1 9.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Dominantou najstaršieho slovenského mesta Nitra je Nitriansky hrad. Ten je postavený na mieste mohutného slovanského hradiska, sídla nitrianskych kniežat a veľkomoravských panovníkov. Dnes je sídlom nitrianskeho biskupstva a je národnou kultúrnou pamiatkou.

Nitra najstarším slovenským mestom

Koncom 8. storočia sa začalo v tejto oblasti formovať Nitrianske kniežatstvo. Výhodná poloha lokality, z troch strán chránenej riekou Nitrou, sa stala vhodným miestom na vybudovanie opevneného hradiska. Práve tu s veľkou pravdepodobnosťou stál Pribinov kostol, spojený s najstaršou písomnou zmienkou o meste, no i celom kniežatstve.

Fullsizerender 3 9.jpg
www.instagram.com

Vývoj hradu

Nitriansky hrad sa radí medzi najstaršie kamenné hrady u nás. Postupne menil svoj architektonický ráz, od románskeho až po barokový v dôsledku mnohých vojnových a živelných katastrof.

Významné mená panovníkov

K hradu sa viažu významné mená slovenských dejín, žili a panovali tu aj knieža Pribina či Svätopluk.

Fullsizerender 17.jpg
www.instagram.com

Súčasná podoba hradu

Súčasnú podobu hrad nadobul už v 17. storočí. Skladá sa zo štyroch stavebných častí: katedrály, biskupského paláca, hospodárskych budov a vonkajšieho opevnenia. Vstup do hradu tvorí kamenný most, na mieste ktorého bol pôvodne drevený padací.

Biskupská katedrála

Dominantou hradného areálu je Kostol sv. Emeráma, ktorého vznik sa datuje do 11. až 12. storočia. Dnes spolu s Horným (1333 -1355) a Dolným kostolom (1621-1642) vytvára najhodnotnejší objekt hradu – biskupskú katedrálu. Chrám vyhlásil Ján Pavol II. v r. 1984 za Baziliku minor.

Fullsizerender 2 9.jpg
www.instagram.com

Vazilova veža

Pre návštevníkov hradného areálu je zaujímavé aj jeho vonkajšie opevnenie, ktorého najstaršie časti pochádzajú z románskeho a gotického obdobia. Známa je najmä Vazilova veža, ku ktorej sa viaže povesť o väznení uhorského kniežaťa Vazula.

Kazemata – prezentácia veľkomoravského opevnenia

Ideo o archeologickú expozíciu, ktorá san a hrade nachádza. Kazemata je podzemný priestor pod bastiónom hradu, čo je rožné opevnenie, z ktorého bojovníci bránili celú pevnosť (najvzácnejšia súčasť pochádza ešte z čias Veľkej Moravy). Archeológovia tam našli kostry ženy a muža z 9. storočia, aj dve staré delá, ktoré sa používali pri obrane hradu.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 31. júla 2017Zdroj © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: