Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Nitriansky hrad a jeho zákutia. Krásne miesto, kde sa ľudia radi vracajú

Befunky collage 76.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Nitriansky hrad bol postavený v 11. storočí a tvorí ho niekoľko stavebných celkov. Jeho jadrom je katedrála s priľahlou biskupskou rezidenciou. Najstaršou zachovanou časťou katedrály je románsky Kostol sv. Emeráma, ktorého vznik sa datuje do 11. až 12. storočia.

Tento hrad je ústrednou dominantou najstaršieho slovenského mesta Nitra a je sídlom nitrianskeho biskupstva. Návštevníkov hradného areálu zaujme aj jeho vonkajšie opevnenie, ktorého najstaršie časti pochádzajú z románskeho a gotického obdobia. Legendárna je najmä Vazilova veža, ku ktorej sa viaže povesť o väznení uhorského kniežaťa Vazula.

Množstvo úprav, opevňovacích a rekonštrukčných prác počas stáročí úplne zmenili pôvodný vzhľad hradu. Najbližšie k pôvodnému vzhľadu má len bazilika svätého Emeráma z prvej polovice 13. storočia, časť hradného múru a horný gotický kostol z prvej polovice 14. storočia a vnútorná hradná brána zo 16. storočia. Takmer pôvodný vzhľad majú len zachovalé stavby z konca 17. a z 18. storočia.

Nitriansky hrad sa zaraďuje medzi národné kultúrne pamiatky a spolu s Horným mestom na južnom svahu hradného kopca bol vyhlásený za mestskú pamiatkovú rezerváciu. Nitriansky hrad sa skladá zo štyroch samostatných častí: katedrály, biskupského paláca, hospodárskych budov a vonkajšieho opevnenia s jedinou vstupnou bránou.

Podarená foto od @_marekzelko_ ? #milujemnitru #nitra #nitrianskyhrad

A post shared by Róbert Sitár (MilujemNitru.sk) (@robertsitar_milujemnitru) on

#nitrianskyhrad

A post shared by Nitriansky hrad (@nitrianskyhrad) on

Priamo pod hradným múrom Nitrianskeho hradu nájdete kaviareň, v ktorej si môžete vychutnať kvalitné jedlo a výbornú kávu. Je situovaná na výnimočnom mieste. Zasadená je do hradného vrchu priamo v historickom srdci mesta Nitry. Výnimočné architektonické riešenie ponúka dychberúci výhľad na mesto. Reštaurácia je zároveň postavená tak, aby ste mali možnosť vidieť starobylé hradné múry.

Otestovane ? #nitra #nitracastle #castellum #coffeetime #view #inspiration #vonzdomu #konecne

A post shared by Katka Copkova (@kavabb) on

Nitriansky hrad ročne navštívi viac ako 60 000 návštevníkov. Prehliadka sprístupnených expozícií trvá približne 1 hodinu. Návštevníci majú možnosť prezrieť si Katedrálu – Baziliku sv. Emeráma, Diecézne múzeum, Kazematy, Vežu a hradné nádvorie. V areáli hradu je možné navštíviť predajňu Spolok sv. Vojtecha.

Trochu iný pohľad na východné nádvorie z neprístupnej hradnej ochodze #nitrianskyhrad #history

A post shared by Nitriansky hrad (@nitrianskyhrad) on

#nitracastle #misiphotographer

A post shared by ოιcჩαeየα (@michaelaberesova) on

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Autor: NikaDátum 26. mája 2017Zdroj © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
reklama:
reklama:
reklama: