Spoznávame krásy Slovenska 10. časť. Obľúbený vrch Chopok, či vodná nádrž Liptovská Mara

Zdieľať
Befunky collage 37.jpg

Hoci je naše Slovensko pomerne malá krajina, vždy je čo objavovať a kde cestovať. Spoznávať krásy tejto republiky je zábava a niekedy aj adrenalín. Teraz sa dozviete, ktoré miesta sa oplatí navštíviť a nebude chýbať aj niečo z histórie.

1. Bocianska dolina

Nachádza sa na severnej strane Nízkych Tatier a je dlhá 16 km. Začína pod sedlom Čertovica (1 238 m n. m.), pokračuje približne smerom na sever a vyúsťuje do Liptovskej kotliny pri obci Kráľova Lehota. Dolinou v hornej časti preteká najprv krátky potok Čertovica, ktorý následne ústi do Boce (preteká susednou Starobocianskou dolinou). V doline ležia tri obce: Vyšná Boca, Nižná Boca a Malužiná. Dolina je významnou oblasťou cestovného ruchu s početnými ubytovacími i stravovacími zariadeniami. Zachovaná drevená i murovaná architektúra sa postupne mení na rekreačné objekty. Obraz doliny dotvárajú početné drevené senníky, najmä v strednej časti doliny.

Dolina.jpg

2. Demänovská jaskyňa slobody

Je to najkrajšia a najznámejšia slovenská jaskyňa. Objavená bola v roku 1921. Z celkovej dĺžky 8897 m (spolu s jaskyňou Pustá) je pre verejnosť sprístupnených len 1600 m. Tvoria ju mohutné priestory s bohatou kvapľovou výzdobou rôznych tvarov a farieb. Teplota jaskyne je 6 – 7 °C a relatívna vlhkosť 95 – 97 %. Tri povrchové otvory vo výškach 812, 870 a 889 m n. m. spôsobujú silné prievany, čím nadobúda charakter dynamickej jaskyne. Priehlbiny jaskynného dna vypĺňajú Koralové, Zlaté, Hroznové a Leknové jazierko. Raritou jaskyne sú inovaťové stalaktity v Klenotnici a jaskynné perly – guľôčky v podobe hrachu – na dne jazierka vo Veľkom dóme.

800px demenovska_jaskyna_slobody smaragdove_jazierko.jpg

Výzdoba na stene jaskyne

1024px demanova_cave_of_freedom_36.jpg

3. Chopok

Chopok je tretí najvyšší vrch Nízkych Tatier (2 023,6 m n. m.). Leží v ich hlavnom hrebeni, medzi vrchmi Dereše a Ďumbier. Ide o turisticky vyhľadávaný vrchol s rozsiahlym kruhovým výhľadom. Blízko vrcholu sa nachádza horská chata – Kamenná chata pod Chopkom, konečná stanica lanovky i meteorologická stanica. Chopok patrí medzi najveternejšie miesta na Slovensku. Svahy Chopka sú vyhľadávaným miestom zimnej i letnej turistiky. Stredisko Jasná leží na severnej Liptovskej a stredisko Kosodrevina na južnej Horehronskej strane. V decembri 2012 bolo znovu obnovené spojenie oboch regiónov lanovkami.

800px pohled_na_zimni_chopok.jpg

4. Liptovská Mara

Je to vodná nádrž na rieke Váh, pri meste Liptovský Mikuláš. Jej rozloha je 21,6 km² a hĺbka 43 metrov. Hlavným účelom priehrady je protipovodňová ochrana, ale slúži aj na výrobu elektrickej energie, keďže pod hrádzou sa nachádzajú 4 turbíny. Rekreačná funkcia je v súčasnosti relatívne poddimenzovaná (rekreačné stredisko pri Liptovskom Trnovci v spojení s neďalekým Aquaparkom Tatralandia). Zo strediska v Liptovskom Trnovci je možné sa vydať na vyhliadkovú plavbu po Mare.

Liptovská Mara pri Dechtároch

800px slovakia_liptov_2.jpg
sk.wikipedia.orgpriehrada)

Západ slnka nad Liptovskou Marou

800px liptmara_zapad.jpg
sk.wikipedia.orgpriehrada)

5. Východná

Je to obec ležiaca na Liptove, v okrese Liptovský Mikuláš. Chotár Východnej dosahuje na severe vrchol dominantného Kriváňa, na juhu potom dosahuje až k hlavnému hrebeňu Nízkych Tatier. Každoročne sa tu v prvý júlový víkend koná celoslovenský folklórny festival, počas ktorého sa tu vystavujú ľudovoumelecké výrobky. V amfiteátri sú trvalo inštalované drevené plastiky od ľudových umelcov v životnej veľkosti. Vo Východnej sa zachovala ľudová kultúra v mnohých oblastiach. Okrem tradičného folklóru je tu známa výroba krojov a výšivkárstvo, tkanie kobercov, rezbárstvo, stolárstvo a tesárstvo. K šíreniu ľudovej kultúry prispieva Folklórna skupina Kriváň a malé múzeum v podobe Východnianskej izby.

Východná z hornej nádrže PVE Čierny Váh.

800px vychodna.jpg

Záber z festivalu vo Východnej

10464210_10152229890218067_7663112095710623613_n.jpg

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom