Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zákutia a krásy Dobšinskej ľadovej jaskyne

Befunky collage 59.jpg
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.youtube.com
reklama:
reklama:

Dobšinská ľadová jaskyňa je najväčšia ľadová jaskyňa na Slovensku. Z celkovej dĺžky jaskyne 1232 metrov je verejnosti sprístupnený okruh dlhý 475 metrov. Na dne je ľad hrubý až 22 metrov. 

Dobšinská ľadová jaskyňa leží v Národnom parku Slovenský raj v Stratenskej hornatine. Vchod do jaskyne, ktorý leží vo výške 970 m n. m., bol známy oddávna ako „Studená diera“. Do spodných častí jaskyne prvýkrát prenikol kráľovský banský radca Eugen Ruffínyi za pomoci svojich priateľov G. Langa a A. Megu 15. júna 1870. Verejnosti bola jaskyňa sprístupnená už rok po jej objavení a v roku 1887 bola ako prvá jaskyňa v Európe elektricky osvetlená.

K jaskyni je prístup z osady Dobšinská ľadová jaskyňa v Slovenskom raji medzi Popradom a Rožňavou. Na výstupovej trase, ktorej dĺžka je asi 1 km, sú umiestnené tabule náučného chodníka. Medzi parkoviskom v osade a vchodom do jaskyne je potrebné prekonať výškový rozdiel 130 m. Výstup k jaskyni trvá asi 25 min.

#dobsinskaladovajaskyna #Slovakia #beautiful #nature

A post shared by sirirm (@sirirm) on

Hlavnú časť jaskyne predstavuje obrovská dutina klesajúca od povrchového otvoru do hĺbky 70 m. Vznikla preborením skalných podláh medzi chodbami, ktoré vytvoril ponorný paleotok Hnilca v niekoľkých vývojových úrovniach. V súčasnosti je z väčšej časti vyplnená ľadom, miestami siahajúcim až po strop a rozdeľujúcim jaskyňu na samostatné časti (Malá a Veľká sieň, Ruffínyho kori­dor, Prízemie). Čiastočne zaľadnený je Zrútený dóm, ktorého severozápadný okraj zasahuje pod neďaleké prepadlisko Duča. Pôvodné tvary riečnej modelácie sú premodelované mrazovým zvetrávaním.

V podzemí. #dobsinka #dobsinskaladovajaskyna #jaskyna #cave #nature #naturelovers #photo #slovakia #beutifulslovakia

A post shared by taka jedna lenka (@lenajedna) on

Horné nezaľadnené časti jaskyne tvoria prevažne horizontálne chodby a siene s typickými riečne modelovanými oválnymi tvarmi a stropnými korytami. V nezaľadnených častiach sú aj niektoré formy sintrovej výplne (stalagmity, stalaktity, sintrové kôry, náteky mäkkého bieleho sintra).

Podmienky pre zaľadnenie vznikli pravdepodobne v stredných štvrtohorách po zrútení stropov a prerušení chodby medzi Dobšinskou ľadovou jaskyňou a Stratenskou jaskyňou. Tým sa vytvoril klesajúci vrecovitý priestor so stagnáciou studeného vzduchu, ktorý do podzemia prenikal cez horný otvor vytvorený zrútením časti stropu (terajší vchod do jaskyne).

Ľadová výplň sa vyskytuje vo forme podlahového ľadu, ľadopádov, ľadových stalagmitov a stĺpov. Zaľadnená plocha je 9772 m², objem ľadu viac ako 110 100 m³. Plynulá výmena ľadovej výplne trvá údajne 1700 až 2000 rokov. Ide o staticko-dynamickú jaskyňu s rozdielnym zimným a letným režimom prúdenia vzduchu. V zimnom období prúdi studený vzduch z povrchu do podzemia, v letnom období naopak.

#icecave #adventure #dobsinskaladovajaskyna #slovakia

A post shared by stokilo (@stokilo) on

Dobšinská ľadová jaskyňa

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Autor: NikaDátum 21. mája 2017Zdroj © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
reklama:
reklama:
reklama: