Kaštieľ v Topoľčiankach vám vyrazí dych tým, čo všetko ukrýva

Zdieľať
Img_4096.jpg

Na Slovensku sa nachádza, okrem iného, aj veľké množstvo kaštieľov. Aj napriek tomu, že veľká časť týchto kaštieľov je v súčasnosti dosť zničená a sú skôr už len zrúcaninami, tak našťastie je ešte celkom veľa aj takých kaštieľov, ktoré sú zachované a reprezentujúce. Do tejto druhej skupiny patrí bez pochyby aj Kaštieľ v Topoľčiankach, v okrese Zlaté Moravce. Už ste tento kaštieľ navštívili?

Vznik kaštieľa

Tento kaštieľ je klasicistickým kaštieľom, ktorý vytvára južné krídlo historického objektu staršieho zámku. Nachádza sa v dedinke Topoľčianky a obklopuje ho rozsiahly anglický park. Patrí medzi tie najvýznamnejšie pamiatky v okrese Zlaté Moravce a od roku 1970 je tento kaštieľ aj národnou kultúrnou pamiatkou.

Vedeli ste o tomto?

Tento moderný a udržiavaný zámok sa stal v roku 1890 letným sídlom rodu Habsburgovcov, no po vzniku ČSR aj prezidenta republiky. Okolie kaštieľa a aj samotný kaštieľ si veľmi obľúbil a často navštevoval najmä jeden z významných politikov minulého storočia, prvý prezident Československej republiky, Tomáš Garrigue Masaryk.

Čo všetko tam nájdete dnes?

Tento kaštieľ je nádherný nielen zvonku, ale ponúka toho naozaj veľa aj v jeho interiéri. Dnes slúži ako múzeum so zachovalým dobovým interiérom. Nájsť tam tiež môžete veľkú zámockú knižnicu, ktorá obsahujuje viac ako 14 000 zväzkov a je jednou z mála zachovaných zámockých knižníc na Slovensku. A v neposlednom rade v tomto kaštieli môžete vidieť aj zbierky keramiky a porcelánu. Dokonca vraj ide o jednu z najväčších zbierok keramiky na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom