Rotunda svätého Juraja je najväčším symbolom mesta Skalica

Zdieľať
Img_4092.jpg

Slovensko je zaujímavé aj pre veľké množstvo architektonických pamiatok, ktoré na jeho území môžete nájsť. Veľa takýchto pamiatok patrí k tým najväčším symbolom jednoltivých miest či obcí na Slovensku. Rovnako tak je to aj v prípade Rotundy sv. Juraja, ktorá je považovaná za ten najväčší symbol mesta Skalica. Už ste si túto rotundu boli niekedy pozrieť?

Vznik rotundy sv. Juraja

Táto rotunda v Skalici bola postavená v ranorománskom štýle zrejme už začiatkom 11. storočia. V nasledujúcich storočiach bola prestavaná v gotickom a barokovom štýle. A v súčasnosti patrí k tým najkrajším architektonickým pamiatkam Slovenska.

Symbol Skalice

A prečo je práve táto rotunda symbolom mesta? Je to najstaršia historicko-architektonická pamiatka v tomto meste. Vybudovaná bola ako kostolík na hradisku. V minulosti rotunda plnila funkciu vlastníckeho kostolíka s malou plochou na pochovávanie. A na tejto rotunde ešte aj dnes môžete vidieť prvky jednotlivých období.

Nástenné maľby v rotunde

Táto rotunda je významná aj kvoli tomu, že sa v nej nachádzajú vzácne nástenné maľby. Maľby pochádzajú z konca 15. storočia a sú na nich znázornené dva výjavy z legendy o svätom Jurajovi, ktorý na nich bojuje s drakom. Tieto výjavy sú doplnené erbami.

Čo je s rotundou dnes?

Aj dnes si túto rotundu môžete ísť pozrieť, dokonca je sprístupnený aj jej interiér. V roku 2002, pri príležitosti osláv 630. výročia povýšenia Skalice na slobodné kráľovské mesto, inštalovalo Záhorské múzeum v Skalici práve v tejto rotunde stálu expozíciu so zameraním na predstavenie tejto pamiatky a jej stavebno-historický vývoj.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom