Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rotunda svätého Juraja je najväčším symbolom mesta Skalica

Img_4092.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Slovensko je zaujímavé aj pre veľké množstvo architektonických pamiatok, ktoré na jeho území môžete nájsť. Veľa takýchto pamiatok patrí k tým najväčším symbolom jednoltivých miest či obcí na Slovensku. Rovnako tak je to aj v prípade Rotundy sv. Juraja, ktorá je považovaná za ten najväčší symbol mesta Skalica. Už ste si túto rotundu boli niekedy pozrieť?

Vznik rotundy sv. Juraja

Táto rotunda v Skalici bola postavená v ranorománskom štýle zrejme už začiatkom 11. storočia. V nasledujúcich storočiach bola prestavaná v gotickom a barokovom štýle. A v súčasnosti patrí k tým najkrajším architektonickým pamiatkam Slovenska.

Symbol Skalice

A prečo je práve táto rotunda symbolom mesta? Je to najstaršia historicko-architektonická pamiatka v tomto meste. Vybudovaná bola ako kostolík na hradisku. V minulosti rotunda plnila funkciu vlastníckeho kostolíka s malou plochou na pochovávanie. A na tejto rotunde ešte aj dnes môžete vidieť prvky jednotlivých období.

Nástenné maľby v rotunde

Táto rotunda je významná aj kvoli tomu, že sa v nej nachádzajú vzácne nástenné maľby. Maľby pochádzajú z konca 15. storočia a sú na nich znázornené dva výjavy z legendy o svätom Jurajovi, ktorý na nich bojuje s drakom. Tieto výjavy sú doplnené erbami.

Čo je s rotundou dnes?

Aj dnes si túto rotundu môžete ísť pozrieť, dokonca je sprístupnený aj jej interiér. V roku 2002, pri príležitosti osláv 630. výročia povýšenia Skalice na slobodné kráľovské mesto, inštalovalo Záhorské múzeum v Skalici práve v tejto rotunde stálu expozíciu so zameraním na predstavenie tejto pamiatky a jej stavebno-historický vývoj.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 27. decembra 2017Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: