Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Na hrad Krásna Hôrka netreba zabúdať ani dnes

Fullsizerender 15.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Hrad Krásna Hôrka patrí, u nás na Slovensku, k tým najkrajším hradom a v minulosti bol vyhľadávanou turistickou atrakciou. Nachádza sa nad obcou Krásnohorské Podhradie, len 8 kilometrov od Rožňavy. Hrad je v súčasnosti už národnou kultúrnou pamiatkou a všetci čakajú na jeho znovuotvorenie.

Vývoj hradu

Pôvodne išlo o gotický hrad zo začiatku 14. storočia. V renesančnom štýle ho prestavali na pevnosť, neskôr na reprezentačné šľachtické sídlo. Do roku 1812 bol hrad obývaný a posledným majiteľom bol Dionýz Andrássy. Ten ho premenil na rodové múzeum a od roku 1906 bol hrad sprístupnený aj verejnosti.

Fullsizerender 3 7.jpg
www.instagram.com

Tri rody na hrade

Tento hrad vlastnili postupne tri významné rody, ktorými boli Mariášiovci, Bebekovci a Andrášiovci.

Mauzóleum

Ku hradu Krásna Hôrka patrí mauzóleum na východnom okraji obce, v ktorom sú umiestnené mramorové sarkofágy. Mauzóleum postavil jeden z najvýznamnejších panovníkov, Dionýz Andrássy, ktorý žil vo Viedni, ale miloval Gemer a želal si byť pochovaný práve tu.

Fullsizerender 2 7.jpg
www.instagram.com

Požiar na hrade

V marci 2012 došlo na hrade k veľkému požiaru, ktorý zničil takmer celú strechu hradu, časť interiéru, ako aj časť historických exponátov. Stalo sa tak len rok po tom, čo bol hrad zrekonštruovaný.

Fullsizerender 1 7.jpg
www.instagram.com

Súčasný stav

K otvoreniu zrekonštruovaného hradu Krásna Hôrka s vynovenými expozíciami by malo dôjsť, podľa oficiálnych informácií, už v roku 2018. Tešíme sa :-)

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 3. augusta 2017Zdroj © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: