Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Trenčiansky hrad a jeho 5 zaujímavostí

Fullsizerender 3 4.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Trenčiansky hrad patrí medzi jeden z najznámejších hradov na Slovensku. Popri Devíne či Spišskom hrade patrí k najväčším hradom aj, čo sa rozlohy týka. Patrí medzi najväčšie dominanty mesta Trenčín a je vyhľadávanou turistickou atrakciou. Vybrali sme 5 zaujímavostí o tomto hrade, o ktorých ste možno doteraz nevedeli.

Prekvapivá história

História hradného brala siaha až do obdobia Rímskeho impéria. Tento fakt dokazuje nápis na hradnej skale. Ten popisuje víťazstvo II. rímskej légie nad Germánmi pri Laugaríciu z roku 179 nášho letopočtu. Vedeli ste, že ide o najvýznamnejšiu rímsku epigrafickú pamiatku v strednej Európe?

Fullsizerender 1 4.jpg
Foto: www.imgur.com

Súčasť Trenčianskeho múzea

Trenčiansky hrad je súčasťou expozície Trenčianskeho múzea. Sú tam umiestnené historické expozície vzťahujúce sa na dejiny regiónu a samotného hradu.

Fullsizerender 2 4.jpg
www.instagram.com

Studňa Lásky

Hrad je známy aj vďaka 80 metrov hlbokej studni. Táto studňa je spojená s príbehom Omara a Fatimy. Podľa povesti hradný pán Štefan Zápoľský zajal krásnu tureckú princeznú Fatimu. Turecký princ Omar, ktorý Fatimu miloval, musel 4 roky kopať do skaly, kým priniesol hradnému pánovi vodu a bol spolu s Fatimou prepustený na slobodu.

Najznámejší panovník na hrade

Hrad bol domovom a sídlom viacerých významných panovníkov, z nich najznámejším bol práve Matúš Čák Trenčiansky. Tomu patrilo viacero slovenských hradov a preto sa nazýval aj „Pán Váhu a Tatier“.

Fullsizerender 12.jpg
www.instagram.com

Najstaršie pamiatky

K najstarším pamiatkam hradu patrí románska rotunda, no hrad zaujme aj Matúšovou vežou z čias panovania práve najznámejšieho panovníka hradu, Matúša Čáka Trenčianskeho.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 15. júla 2017Zdroj © Najky.sk, iDen Media s.r.o,
reklama:
reklama:
reklama: