Najstaršie pútnické miesto na Slovensku

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 02 08 oa15.04.18.jpg

Slovensko sa môže pochváliť viacerými miestami, ktoré sú jedinečnou súčasťou našej krajiny. Rovnako je to aj v prípade najstaršieho pútnického miesta na Slovensku. Už ste na tomto mieste niekedy boli?

Skalka pri Trenčíne

Ide o miesto neďaleko mesta Trenčín, ktoré je späté predovšetkým so životmi sv. Svorada-Andreja a Beňadika, pretože títo pustovníci v minulosti prišli na toto územie.

Skalka sa stala obľúbeným pútnickým a návštevným miestom nielen pre obyvateľov Považia, ale celého Slovenska, Moravy a dokonca aj Poľska. Hlavná púť sa koná v sobotu a nedeľu vždy po 17. júli, kedy je sviatok sv. Svorada a Beňadika.

Veľká Skalka

Veľká Skalka je spätá so vznikom benediktínskeho opátstva k úcte sv. Beňadika, ktoré založil nitriansky biskup Jakub I. Z tohto obdobia pochádza stavba kostola a kláštora v gotickom slohu. Rád Benediktínov tu pôsobil do začiatku 16. storočia.

Malá Skalka

Dvojvežový kostol bol postavený v románskom slohu začiatkom 13. storočia. Bol zasvätený sv. Beňadikovi. Roku 1520 dal na jeho mieste vybudovať kaplnku ku cti sv. Doroty Juraj Thurzo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom