Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Neďaleko obce Beňatina sa nachádza nádherné miesto

Sni mka obrazovky 2018 01 30 oa21.20.26.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Na Slovensku vieme nájsť veľké množstvo zaujímavých miest či dediniek, ktoré ukrývajú nejedno prírodné bohatstvo. Rovnako je to aj v prípade dedinky Beňatina, v okrese Sobrance, neďaleko ktorej sa nachádza nádherné jazero. Už ste na tomto mieste niekedy boli?

Čo je Beňatinský travertín?

Beňatinský travertín je prírodnou pamiatkou a taktiež chráneným územím krajinnej oblasti Vihorlat. Táto pamiatka bola vyhlásená na ochranu geologického odkryvu, ktorý predstavuje profil najvýchodnejšie položeného travertínu u nás.

Viete prečo bola ťažba pozastavená?

Toto jazero vzniklo v bývalom kameňolome, kde sa našla skamenelina 5 metrov dlhej ryby, preto bolo ťažba na tomto mieste zastavená. Tvorba travertínu však pokračuje ešte aj v súčasnosti.

Na 10 metrov vysokých útesoch je možné vidieť sfarbený vápenec, a práve jeho červenohnedé sfarbenie má predstavovať 5 metrov vysoký odtlačok, skamenelinu pravekej veľryby. Či je to v skutočnosti tak sa zatiaľ nevie. Väčšine ľudí to skôr pripadá ako náhodne vytvorený obraz zo sfarbeného vápenca. Čo si myslíte vy?

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 3. februára 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: