Ohrdnutý milenec spôsobil podľa legendy krvavú tragédiu, pripomína ju záhadných 9 krížov

Zdieľať
Deväť krížov Česko
Foto: Google maps, Bing - koláž Najky.sk

Na mieste sa údajne zjavuje prízrak nevesty, ktorá na diaľnici spôsobuje smrteľné nehody.

Ak sa niekto vydá autom po diaľnici z Brna do Prahy, môže zastaviť na mieste U devíti křížů (lokalita pri obci Lesná Hluboká) s benzínovou pumpou a motorestom. Miesto zaujme radom 9 drevených krížov.

Kríž uprostred má zmučené telo Ježisa Krista a práve pod ním mali pochovať nevestu. Po jej boku má odpočívať šesť svadobčanov a dvaja vrahovia. Domáci obyvatelia sa pri krížoch modlia a nosia k nim kvety.

Vysvätenie každých 100 rokov

Legenda hovorí o krvavej tragédii z roku 1540, ktorej verí dodnes veľa ľudí. Nie je preto prekvapením, že lokalitu chceli preskúmať.

V roku 2012 dorazili na miesto archeológovia a spolu s vedcami z Masarykovej univerzity sa pustili do pátrania. Dospeli k záveru, že sa na mieste žiadne ľudské pozostatky nenachádzajú.

Starosta obce Lesná Hluboká Vladimír Ryšánek tvrdí, že pozostatky boli vyzdvihnuté už v 60. rokoch 20. storočia pri obnove krížov. Keď sa kríže obnovili, pozostatky boli opäť uložené pod stredný kríž, avšak pre časté výkopy inžinierských sietí sa pravdepodobne zničili.

Pôvodné kríže potavili benediktínski mnísi z kláštora v Rajhrade. Kríže sa nahrádzali novými a každých 100 rokov dochádzalo k ich vysväteniu. Naposledy sa nové kríže vyrobili v roku 2018 a boli vysvätené v roku 2020.

Deväť krížov Česko
Foto: Google maps

Nevesta spôsobuje nehody

Ako to už býva pri mnohých tragických príbehoch, za všetko môže láska a výnimkou nie je ani tento. V roku 1540 našiel podľa legendy dedinčan z Hlubokého pri ceste chorého Veleslava, mladého syna bohatého kupca.

Dedinčan vzal mladíka k sebe domov. Starala sa o neho dedinčanova dcéra Johanka. Liečba trvala nejakú dobu, počas ktorej sa do seba Johanka a Veleslav zamilovali. Otec však ich šťastiu neprial. Veleslav odišiel a nechal sa naverbovať na vojnu, aby získal lepšie postavenie a obmäkčil budúceho svokra.

Keď sa po roku vrátil ako poddôjstoník, chcel dodržať svoj sľub a vziať si Johanku za ženu. V krčme sa však dopočul o jej chystanej svadby s iným ženíchom. Ohrdnutý Veleslav sa rozhodol pomstiť s pomocou poľovníka. Dvojica vymyslela hrôzostrašný plán.

Deväť krížov Česko
Foto: Google maps

Muži si počkali na časť svadobného sprievodu, ktorý sa vracal z kostola z obce Velká Bíteš. Začali na svadobčanov strieľať. Nevestu chcel Veleslav uchrániť. Jeho kumpán však Johanku zastretlil a v návale žiaľu Veleslav zastretlil najprv poľovníka a následne aj seba.

Text na pamätnej tabuli pri krížoch hovorí o tom, že Veleslav bol chudobný konský handliar. Keďže bol handliar vrahom, jeho kríž zhnije rýchlejšie. Miestni obyvatelia hovoria, že aj napriek vysväteniu sa objavuje prízrak mŕtvej nevesty. Duch sa má objavovať vodičom na D1 a spôsobovať smrteľné nehody, a to hlavne tým vodičom, ktorí majú niečo spoločné so svadobným obradom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom