Obrovský smútok v slovenskom šoubiznise: Zomrel Milan Lasica! Odpadol počas vystúpenia...

Zdieľať
DIVADLO: Nová hra Štúdia L+S - Zajačik
Herec, scenárista a majiteľ Štúdia L+S Milan Lasica počas tlačovej besedy pred premiérou novej hry divadla Štúdio L+S s názvom Zajačik. Bratislava, 17. september 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel

Vo veku 81 rokov v nedeľu zomrel obľúbený komik, herec a spevák Milan Lasica. Ako prvý o tom informoval denník SME.  Smutnú správu potvrdili aj hudobníci z Bratislava Hot Serenaders. Práve počas vystúpenia na pódiu mal legendárny herec odpadnúť, avšak už sa ho nepodarilo oživiť.

Lasica s orchestrom vystupoval pravidelne, tentoraz išlo o výročný koncert, kedy počas kľaňačky na záver odpadol. Napriek obrovskej snahe prítomných aj záchranárov, sa legendu slovenského humoru, filmu, či divadla nepodarilo oživiť. Orchester oslavoval dvadsaťročnú spoluprácu s geniálnym Milanom Lasicom, ktorú odštartoval v roku 2001 ich spoločný projekt s názvom Ja som optimista. Práve tento song bol posledným, ktorý odspieval, následne sa pomaly zosunul k zemi a už sa neprebral. Lekári sa ho snažili oživiť 20 minút. Podľa viacerých divákov bol herec počas celého koncertu v dobrej forme. Podľa informácií, ktoré sa po smrti maestra objavili, išlo o náhlu poruchu srdcového rytmu. Česť jeho pamiatke.

Milan Lasica sa narodil 3. februára 1940 vo Zvolene a už počas štúdia začal vystupovať s Júliusom Satinským v autorských dialógoch v bratislavskej Tatre. V Divadle na korze pôsobil koncom 60.-tych rokov. Roku 1970 mu normalizačná štátna moc znemožnila pôsobenie na Slovensku (spolu so Satinským vystupovali v kabarete Večerní Brno), o dva roky neskôr aj v Čechách. Dlhší čas účinkovali v spevohre Novej scény, potom v činohre. V roku 1982 sa stal neoddeliteľnou súčasťou novozaloženého Štúdia S, kde je v súčasnosti riaditeľom. Známym sa stal predovšetkým ako herec v autorských divadelných predstaveniach spolu s J. Satinským. Ich spoločný knižný debut Nečakanie na Godota, ale i ďalšie knihy sú súbormi dramatických scénok a poviedok. Komika je založená na ironickom posunutí tých najbanálnejších životných situácií do absurdity. Ich texty sú venované slovenskej národnej mentalite, ku ktorej sa vyslovujú so skeptickým humorom.
M. Lasica zdramatizoval román V. Mináča (Výrobca šťastia) a mnohých hier (niektoré sa stali súčasťou knihy Tri hry), spolu s J. Satinským je aturom muzikálového prepracovania hry J. Soloviča (Žobrácke dobrodružstvo).

Samostatnú autorskú tvorbu predstavujú najmä Lasicove piesňové texty. Časť z nich vyšla knižne (Bolo nás jedenásť, Piesne o ničom). Jeho texty nenápadne reflektujú smutno-smiešne stránky ľudskej povahy, malosť a radosť a spokojnú obmedzenosť. Iné sú zasa lyricko-komickým odhaľovaním drobných potešení každodenného života. V roku 2008 získal Milan Lasica prestížne ocenenie Cena Dominika Tatarku za knihu Bodka. Spolu s J. Satinským oslávili štyridsať rokov spolupráce v Štúdiu S 20. decembra 1999. Bol manželom herečky a bývalej političky Magdalény Vášáryovej. Jeho matka Edita Weselá zomrela koncom roku 2007 ako 92-ročná. Je nositeľ medaily Za zásluhy 2003. Podľa dobového článku v Rudom práve bol Milan Lasica jedným zo signatárov Anticharty.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom