Parížske katakomby – spleť podzemných chodieb, odkiaľ sa už nevrátilo mnoho ľudí

Zdieľať
Parizskekatakombytitulna.jpg

Strašidelné katakomby, ktoré sa skrývajú pod francúzskym mestom lásky Parížom, sú masívnou zbierkou kostí a lebiek, premiestnených z parížskych cintorínov do tmavých a úzkych podzemných tunelov. Tieto kosti boli premiestňované dlhé roky na prelome 18. a 19. storočia. Ľudia veria, že spôsob, akým boli ľudské pozostatky v katakombách uložené, je veľmi neúctivý a že to spôsobuje nepokoj ich duší. Mnoho ľudí, ktorí tieto katakomby navštívili, počulo čudné hlasy a báli sa do podzemia znova vstúpiť.

Https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/69/The_Catacombs_of_Paris_3%2C_France_August_2013.jpg

Pôvodne sa v týchto chodbách nachádzali vápencové bane, ktorý sa tu ťažil ešte za čias Rímskej ríše. Ich využitie ako cintorín bolo zavedené až v roku 1786, kedy dištrikt Les Halles trpel nákazami a chorobami z nedôsledných pohrebov a masových hrobov. Rozhodli sa teda kosti premiestniť a uložiť ich v podzemných chodbách. Parížske katakomby boli však využívané aj na iné účely. V 19. storočí v nich dokonca žili viaceré rodiny. V roku 1871 tam bola vyvraždená skupina monarchistov a počas 2. svetovej vojny boli chodby využívané ako úkryt niekoľkých jednotiek francúzskeho odboja.

Https://c1.staticflickr.com/1/433/19872623399_591ab0ccc9_b.jpg

Dnešné katakomby

Dnes vám stačí jedna prechádzka po týchto desivých tuneloch, aby ste z nich vyšli so zimomriavkami na chrbte. Počas tmavej obchôdzky prejdete okolo miliónov Parížanov, ktorých kosti sú dôsledne naukladané popri stenách, lebka na lebke, všetko označené a rozdelené podľa roku pohrebu.

Https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/ce/Plan_cata_paris_1857_jms.jpg/1280px Plan_cata_paris_1857_jms.jpg

Celková dĺžka parížskych katakomb je neuveriteľných 300 kilometrov, avšak verejnosti je prístupný len malý zlomok z ich rozlohy, a to pohrebné komory. Aj keď je vstup do katakomb obmedzený, odvážni jedinci sa môžu do zakázaných častí dostať skrz presné miesta, a to kanály a podzemný systém metra. Vstup do týchto častí je však nebezpečný, chodby sú neudržiavané a hrozia tam zosuvy pôdy. Niektoré z nich sú dokonca zaplavené vodou alebo sú príliš úzke na to, aby sa cez ne pretlačil dospelý človek. Pre klaustrofóbikov je toto miesto ako nočná mora a keďže sa našlo aj niekoľko až príliš odvážnych ľudí, mnoho z nich sa naspäť nikdy nevrátilo.

Https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Catacombs_of_Paris,_16_August_2013_015.jpg

Paranormálne javy

Chodbami katakomb sa podľa svedectiev nie len oficiálnych návštevníkov, ale aj tajných prieskumníkov, ktorí navštevujú práve spomínané zakázané úseky, zakrádajú duše mŕtvych ľudí. Prechádzka v tmavých a tichých tuneloch je nanajvýš desivá. Údajne sa tam nachádzajú orby, nevysvetliteľné svetlá, a mnohí spomínajú aj tajomné prízraky. Na zvukových nahrávkach je taktiež počuť čudné hlasy, ktoré nepatria nikomu z prítomných.

Https://pixabay.com/p 1233643/?no_redirect

Na prehliadku verejnej časti katakomb by našlo odvahu rozhodne mnoho z nás. Odvážili by ste sa však vstúpiť aj do zakázanej časti?

Https://pxhere.com/en/photo/863614

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom