Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

PROBLÉMY v národnom divadle: Generálny riaditeľ vyhodil tohto dôležitého človeka

Slovenské národné divadlo
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SND
reklama:
reklama:

Generálny riaditeľ Slovenského národného divadla (SND) Vladimír Antala odvolal k dnešnému dňu z funkcie riaditeľa Činohry SND Michala Vajdičku. Agentúru SITA o tom informovala tlačová tajomníčka SND Izabela Pažítková.

„Generálny riaditeľ SND oboznámil Michala Vajdičku s dôvodmi odvolania súvisiacimi predovšetkým s nezvládnutím manažérskych povinností, čo bolo zo strany generálneho riaditeľa opakovane riešené upozornením na závažné porušenie pracovnej disciplíny. V čase pôsobenia Michala Vajdičku ako riaditeľa Činohry SND bolo za obdobie roku 2018 do februára 2019 zrušených 38 predstavení a nahradených 54 predstavení. V 37 prípadoch bez vykázania relevantných zákonných dôvodov (dovolenka, práceneschopnosť),“ píše sa v stanovisku. Ako pre agentúru SITA reagoval divadelný režisér a odvolaný riaditeľ Činohry SND Michal Vajdička, priznáva, že patrí medzi kritikov ministerky kultúry Ľubice Laššákovej (Smer-SD) a generálneho riaditeľa SND Vladimíra Antalu. Predpokladal preto, že jeho odvolanie príde skôr. Nečakal však, že to bude na začiatku novej divadelnej sezóny, čo je pre samotné divadlo, kontinuitu jeho tvorby nevýhodou.

Ako ďalej informovala Pažítková, rušenie predstavení kritizovali aj návštevníci divadla a poškodzovalo tak dobré meno SND v spoločnosti. „Vedenie SND nikdy nespochybnilo umeleckú odbornosť a profesionálnu stránku režiséra Michala Vajdičku. Generálny riaditeľ sa od začiatku snažil o konštruktívny dialóg a spoluprácu, ktorá však zlyhávala na dodržiavaní základných manažérskych povinností a rešpektovaní riadiacej práce zo strany riaditeľa činohry. Jubilejná divadelná sezóna SND je profesionálne pripravená po umeleckej aj organizačnej stránke a výmena na poste riaditeľa Činohry SND neohrozí prípravu plánovaných premiér a podujatí k storočnici SND,“ uvádza sa v stanovisku SND.

Michal Vajdička tvrdí, že o svojom konci vo funkcii riaditeľa Činohry SND sa dozvedel dnes ráno, bez žiadnych upozornení vopred. Dôvody výpovede sú v súlade s legislatívou a vnútornými predpismi divadla. Úpravy hracieho plánu boli pre zdravotné problémy členov činohry, ktoré však neboli natoľko závažné, aby museli byť práceneschopní. Generálny riaditeľ SND má právo menovať svojho riaditeľa Činohry SND, dodal pre SITA Vajdička. Ako dodalo národné divadlo, generálny riaditeľ SND vymenúva a odvoláva riaditeľov umeleckých, organizačných zložiek SND po prerokovaní s ministrom kultúry. Vymenúva a odvoláva aj ostatných vedúcich zamestnancov vo svojej riadiacej pôsobnosti. Nový riaditeľ Činohry SND by mal byť menovaný vo štvrtok.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

reklama:
reklama:
reklama: