Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Rímsky nápis v Trenčíne

Sni mka obrazovky 2018 04 30 oa19.32.57.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Napriek tomu, že Slovensko ako štát nemá až tak dlhé dejiny, tak územie, na ktorom sa naša krajina nachádza, je pravým opakom. To, že dejiny na našom území siahajú hlboko do histórie svedčí aj Rímsky nápis v Trenčíne.

Mesto Trenčín

Trenčín je jedno z troch najstarších slovenských miest a zároveň najväčšie mesto v Trenčianskom kraji. Nachádza sa tam viacero zaujímavých pamiatok, známy je Trenčiansky hrad, no zaujímavosťou mesta je aj rímsky nápis.

Rímsky nápis

Ide o nápis z rímskeho obdobia, ktorý je vytesaný na hradnej skale v Trenčíne. Tento nápis spomína osadu Laugaricio, ktorou sa pravdepodobne myslí osada na území dnešného Trenčína alebo jeho bezprostredného okolia. Nápis pochádza z roku 179 nášho letopočtu a ide o najvýznamnejšiu rímsku epigrafickú pamiatku v strednej Európe.

Replika nápisu

Repliku tohto nápisu je možné vidieť na Trenčianskom hrade, kde môžete vidieť zväčšeninu tohto nápisu.

Originál

Samotný original môžete vidieť z hotela Elizabeth, ktorý sa nachádza na začiatku centra mesta. Stačí sa dostať na prvé poschodie a na konci malej chodby je veľké okno, z ktorého môžeš tento nápis vidieť.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 2. mája 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: