Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Skanzen a múzeum v Čičmanoch sú ako z rozprávky

Fullsizerender 12.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Slovensko ponúka veľa takých miest, kde človek môže vidieť a zažiť doslova minulosť. Či už ide o nejaké múzeá alebo skanzeny u nás. Každé z nich má svoje neopísateľné čaro. My sme sa pozreli na to, čo ukrývajú skanzen a múzeum, ktoré sa nachádzajú v dedinke Čičmany. Boli ste tam už?

Dedinka Čičmany

Prvá historická zmienka o Čičmanoch pochádza už z 13. storočia.  Dedinka sa rozprestiera v Strážovských vrchoch v nadmorskej výške 650 metrov nad morom. Táto obec leží 40 kilometrov južne od mesta Žilina. Táto obec je zaujímavá unikátnou starobylou architektúrou, pre ktorú sú typické maľované zrubové drevenice. Časť obce bola v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.

Fullsizerender 1 4.jpg
www.instagram.com

Geometrická ornamentika

Technikou nazývanou geometrická ornamentika sa v tejto dedinke vyšívajú nielen obrázky a obrusy, ale i prekrásne kroje. Dokonca ju môžete vidieť aj na niektorých domoch, ktoré sú pre túto dedinku typické.

Fullsizerender 3 4.jpg
www.instagram.com

Múzeum v dedinke

Priestory múzea sídlia v dvoch pamiatkovo chránených domoch, ktoré sú zdobené originálnym čičmianskymi ornamentami. Oba objekty spravuje Považské múzeum, ktoré  sídli v Žiline. V domoch si môžete pozrieť niekoľko expozícií a nazrieť tak na to ako vyzerá práva Čičmanská ľudová architektúra.

Fullsizerender 2 4.jpg
www.instagram.com

Expozícia Bývanie spoločníkov

Ide o stálu expozíciu, ktorá zachytáva bývanie vo forme veľkorodiny, ktoré bolo pre Čičmany typické do začiatku 20. storočia.

Expozícia Čičmany, chimárna dedina

Táto expozícia v Radenovom dome prezentuje všetky životné etapy, zvyky, pracovné činnosti, zamestnania, obživu, čičmiansku architektúru a rovnako odevy a textil.

Fullsizerender 4 4.jpg
www.instagram.com

Samotná dedinka je veľmi čarovná a ak budete náhodou niekde v jej okolí, určite si treba urobiť zastávku a pozrieť sa na ňu aj zblízka. Stojí to určite za to. :-)

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 8. septembra 2017Zdroj © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: