Jedinečný skanzen v prírode vás zavedie do ďalekej minulosti

Zdieľať
Sni mka obrazovky 2018 05 30 oa14.50.41.jpg

Slovensko ponúka veľa takých miest, kde človek môže vidieť a zažiť doslova minulosť, či už ide o nejaké múzeá alebo skanzeny a každé z takýchto miest má svoje neopísateľné čaro. Tentokrát sme sa pozreli, čo môžete vidieť v skanzene v Starej Ľubovni.

Ľubovniansky skanzen

Ľubovniansky skanzen je národopisná expozícia v prírode, ktorá predstavuje kultúrne hodnoty etnicky zmiešaného regiónu severovýchodného Spiša a severozápadného Šariša. Tento skanzen približuje jedinečnú rôznorodosť života v tejto oblasti.

Spolu sa tam nachádza 15 domov a gréckokatolícka drevená cerkev z Matysovej z roku 1833, ktorá je zasvätená svätému Michalovi archanjelovi.

Ľubovniansky hrad

Pri skanzene sa nachádza aj Ľubovniansky hrad, ktorý patrí k dominantám mesta a aj širšieho okolia. Vznik Ľubovnianskeho hradu sa odhaduje na druhú polovicu 13. storočia. Tento hrad vznikol ako hraničný strážny hrad a jeho úlohou bolo chrániť obchodné cesty do Poľska.

Čo sa tam dá vidieť v súčasnosti?

V zachovanej časti hradu sa nachádza v súčasnosti múzeum, súčasťou ktorého sú historická expozícia, expozícia dobového nábytku a chladných zbraní a expozícia, ktorá približuje život a rodokmeň posledných majiteľov hradu z rodu Zamoyských.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom