Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zrúcanina hradu na východe, o ktorej vie len málokto.

Sni mka obrazovky 2018 05 23 oa12.58.02.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Slovensko síce nepatrí rozlohovo k veľkým krajinám, no napriek tomu ukrýva veľké množstvo zaujímavých miest či jedinečných historických pamiatok. Medzi veľmi zaujímavé a jedinečné pamiatky u nás patrí aj krásna zrúcanina Gelnického hrad. Už ste na tomto mieste niekedy boli?

Zrúcanina

Zrúcanina je vo všeobenosti chápaná ako nejaký pozostatok architektúry alebo poškodená, rozpadajúca sa architektúra. Na Slovensku nájdeme takýchto zrúcanín celkom veľa, čo je samozrejme škoda, no aj zrúcaniny hradov majú svoje čaro. Súhlasíte?

Kedy bol tento hrad postavený?

Presný vznik tohto pôvodne kráľovského hradu nie je známy, jeho začiatky sú preto zatiaľ nejasné. Pravdepodobne však bol vybudovaný na ochranu kráľovských regálnych práv, a to najskôr po tatárskom vpáde.

Sni mka obrazovky 2018 05 23 oa12.55.30.jpg
www.krasneslovensko.eu

Proces zániku hradu

Proces zániku hradu urýchlila ešte v 19. storočí stavba mestskej radnice, ktorá bola postavená práve z hradného materiálu, respektíve z jeho ruín. Svoju úlohu pri ničení a chátraní hradu a jeho areálu zohralo aj vedomé devastovanie celého objektu.

Sni mka obrazovky 2018 05 23 oa12.55.41.jpg
www.krasneslovensko.eu

Čo sa zachovalo dodnes?

Dnes tam môžete vidieť len zrúcaniny hradu, najvyššiu a najrozsiahlejšiu ruinu pôvodného hradu, ktorou je torzo viacpodlažnej vežovej stavby s okenným otvorom, strieľňou a dvoma operákmi.

Sni mka obrazovky 2018 05 23 oa12.55.44.jpg
www.krasneslovensko.eu
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 27. mája 2018Zdroj wikipedia.sk, © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: