Strašidelné povesti o slovenských hradoch: Kde je brána do pekla a straší Biela pani?

Zdieľať
Strašidelné hrady
Foto: Gettyimages - koláž Najky.sk

Všetky hrady spájajú strašidelné príbehy o duchoch alebo podivných javoch, ktoré vám navodia zimomriavky.

Vedeli ste, že Slovensko je jednou z krajín s najväčším počtom hradov v Európe? Mnoho z nich sa spája s poverami a legendami, ktorým ľudia veria po stáročia.

V dnešnom článku sa na niektoré z tých najznámejších pozrieme. Legendy opisujú strašidelné zvuky, polnočné zjavenia či miesta, ktoré vedú do inej, nie ľudskej, dimenzie.

Brána do pekla

Zrúcanina stredovekého hradu z 13. storočia je opradená záhadami. Podľa legiend tam sitnianski rytieri žijú dodnes a ak sa miestni obyvatelia ocitnú v núdzi, vrch Sitno sa otvorí a vyjdú z neho ozbrojení bojovníci.

Vrch Sitno sa taktiež nazýva bránou do pekla. Dôvodom je to, že na vrchole sa nachádzalo v minulosti pohrebisko a konali sa tam obetné rituály.

Hrad Sitno
Foto: Gettyimages

Had bažiaci po krvi

Ak zamierite do obce Sklabinský Podzámok v okrese Martin, môžete navštíviť neďalekú zrúcaniu Sklabinský hrad. Tamojšie povery hovoria, počas búrok vidieť na hrade tmavého rytiera bez tváre a počuť rinčanie reťazí.

Pod zemou sa má ukrývať aj veľký had bažiaci po krvi a víne, z ktorých žije. Ak by na niekoho had uprel pohľad, zostane nehybne stáť. Pod hradom sú skutočne podzemné chodby, ktoré nie sú doteraz prebádané.

Sklabinský hrad
Foto: Gettyimages

Krvavá grófka

Hádam nie je na Slovensku známejšej grófky, ako tej z Čachtického hradu. Do histórie sa však nezapísala pozitívne, ale krvavo.

Alžbeta Bátoriová žila na hrade a legendy hovoria, že vládla naozaj kruto. Za hradnými múrmi mučili mladé panny, ktoré neskôr zabili. V ich krvi si robila Alžbeta kúpele. Mladá krv jej mala zaručiť energiu a krásu. Mala vraj umučiť k smrti až 300 dievčat, pričom ich mŕtve telá rozhadzovali po okolitých lesoch.

Alžbeta sa objavuje ako Biela pani a s desivým kričaním prenasleduje nočných návštevníkov. Iní svedkovia hovorili o prízraku čiernej ženy v šatách. Na hradbách a v podzemí sa údajne vyskytujú aj prízraky mŕtvych dievčat.

Čachtický hrad
Foto: Gettyimages

Prízrak sluhu

Na Likavskom hrade v regióne Liptov sedeli väzni, slúžil aj ako „ubytovňa“ pre vojakov. Mnohí väzni už neputovali ďalej, pretože na tomto mieste ich popravili.

Istý čas tam strávil vo väzení dokonca zbojník Jánošík. O hlavu prišiel na Likavskom hrade aj sluha hradného pána. Legenda hovorí, že sluha stráži poklad svojho pána a ľudia ho môžu vidieť o polnoci, ako sa prechádza po hrade s hlavou pod pazuchou.

Hrad Likava
Foto: Gettyimages

Zakliata dcéra pána

Ak by ste mali cestu k Likavskému hradu, zastavte sa aj na Liptovskom hrade, ktorý je neďaleko. Hrad sa týči na kopci Sesterč, ktorý je skrytý v lese vo výške 999,9 metrov nad morom. Toto magické číslo spôsobuje nadprirodzený jav.

Ten, kto prenocuje na hrade a bude mať šťastie, uvidí behať po hradbách sviňu so zlatým kľúčom v ústach. Podľa povesti je to dcéra hradného pána, ktorá otvorila bránu nepriateľovi a za to ostala prekliata. Ak ju chce niekto vyslobodiť, musí jej z úst vytiahnuť zlatý kľúč.

Liptovský hrad
Foto: Gettyimages
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom